„Migracja wolna od handlu ludźmi” – to temat IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
Organizująca go „Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa” przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych zwraca w tym roku szczególną uwagę na tragedię migrantów, uchodźców i osób wysiedlonych, którzy coraz częściej stają się ofiarami handlu ludźmi.
W tym roku, w ramach przygotowania do IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, „Sieć Bakhita” zachęca do podjęcia modlitwy Nowenną do św. Bakhity, która trwa od 30 stycznia do 7 lutego. „Będzie to sposobność, aby przez modlitwę w konkretnych intencjach wyrazić naszą troskę i przejęcie się losem milionów dzieci, kobiet i mężczyzn wykorzystywanych do niewolniczej pracy, prostytucji, zmuszanych do żebrania i przestępstw, pozbawianych prawa do normalnego, szczęśliwego życia” – czytamy na stronie internetowej „Sieci Bakhity”.
Nowennę można podjąć indywidualnie lub w parafii czy we wspólnocie. „Rozszerzajmy ten krąg modlitwy i bliskości, przekazujmy zachętę do modlitwy w naszych środowiskach” – zachęcają inicjatorzy modlitwy.
Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi ustanowił Papież Franciszek w 2015 roku w dniu liturgicznego wspomnienia pochodzącej z Sudanu św. Józefiny Bakhity (1869-1947), która w wieku 7 lat została porwana przez arabskich handlarzy i sprzedana do niewoli. Po wielu cierpieniach trafiła do włoskiej rodziny, a stamtąd do Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich św. Magdaleny z Canossy (kasjanki). Tam przyjęła sakramenty święte i złożyła śluby zakonne.
Zobacz też: www.siecbakhita.com
Za: www.episkopat.pl