Home WiadomościZ kraju Program uroczystości w Gietrzwałdzie

Program uroczystości w Gietrzwałdzie

Redakcja

Niedzielnej Mszy św., która rozpocznie się o 11.00, przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak.

W najbliższą niedzielę w Gietrzwałdzie – w dzień odpustu parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – odbędą się główne uroczystości z okazji jubileuszu 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. – Cieszę się, że mamy możliwość nadania temu wydarzeniu charakteru ogólnopolskiego. Znakiem tego jest przybycie Episkopatu Polski na tę uroczystość, ale także przedstawicieli różnych środowiska, jak i tysięcy wiernych z całego kraju – mówi abp Józef Górzyński. Podkreśla, że w tym roku wielu Polaków w kraju i zagranicą po raz pierwszy dowiedziało się o przesłaniu Matki Bożej płynącym z Warmii. – Cieszy fakt, że udaje się nagłaśniać to ważne przesłanie. Wiemy, że jest to jedno z 12 zatwierdzonych przez Kościół objawień, i są wierni, którzy chcą zgłębiać przesłanie maryjne i przybywać w to miejsce – dodaje metropolita.

W sanktuarium maryjnym odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące programu obchodów jubileuszu, w którym uczestniczyli abp Józef Górzyński, rektor sanktuarium ks. Marcin Chodorowski CRL, ks. Bartłomiej Matczak, wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz oraz przedstawiciele Policji.

Niedzielne główne uroczystości rozpoczną się o 9.30. – Zgodnie z prośbą Matki Bożej, odmówimy Różaniec. Modlitwę poprowadzą organizatorzy akcji Różaniec bez Granic – wyjaśniał ks. Bartłomiej Matczak. Następnie odbędzie się prezentacja wieńców dożynkowych. – Nie zapominajmy, że także jest to dzień, w którym przeżywamy w naszej archidiecezji dożynki. Wieńców będzie ok. 30 – mówił ks. Matczak.

O 10.30 będzie formować się procesja w wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, którą wyruszy z bazyliki do ołtarza polowego na gietrzwałdzkie błonia, gdzie o 11.00 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. On również wygłosi homilię.

– W czasie celebracji, zgodnie z tradycją, zostanie pobłogosławione ziarno pod przyszłoroczne zasiewy. Zostanie również pobłogosławiony obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, który trafi na Podkarpacie do domu dla osób niepełnosprawnych, prowadzonego przez siostry od aniołów. Tam znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Gietrzwałdzkiej – wymieniał ks. Matczak. Na koniec Eucharystii metropolita warmiński abp Józef Górzyński dokona zawierzenia Polski i archidiecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Zakończenie celebracji uroczystej Eucharystii zaplanowane jest na 13.00.

Program dni poprzedzających uroczysty odpust przedstawił rektor sanktuarium ks. Marcin Chodorowski CRL.

Organizatorzy szacują, że do Gietrzwałdu w ten dzień przyjedzie ponad 100 tys. osób. Oprócz pielgrzymów przybyłych samochodami i autokarowych pielgrzymek do Gietrzwałdu przyjdą pielgrzymki piesze z Radomia i Olsztyna. Już dziś wiadomo, że spod konkatedry św. Jakuba w Olsztynie wyruszy ponad 12 tys. pątników, by pieszo dotrzeć na uroczystości.

Swój przyjazd potwierdził sekretarz stanu z kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczyta list od prezydenta Andrzeja Dudy. Swoją obecność potwierdził wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

27 czerwca 1877 r. rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy.

Program uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie 8-10 września
Piątek 8 września
6.30 – Różaniec, część radosna;
7.00 – Msza św.;
9.00 – Msza św.;
10.30 – Różaniec, część bolesna;
11.00 – Msza św.;
12.00 – Msza św. w języku niemieckim;
14.00 – Msza św.;
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia;
16.00 – Msza św.;
17.30 – Różaniec, część chwalebna;
18.00 – Msza św.;
21.00 – apel maryjny.

Sobota 9 września
6.30 – Różaniec, część radosna;
7.00 – Msza św.;
11.30 – Różaniec, część bolesna;
12.00 – Msza św.;
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia;
17.30 – Różaniec, część chwalebna;
18.00 – Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej;
21.00 – Apel Maryjny;
21.30 – 23.30 – czuwanie modlitewne prowadzone przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej;
24.00 – Msza św. na placu Objawień w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Po Eucharystii procesja ze świecami do cudownego źródełka.

Niedziela 10 września
6.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny;
6.30 – Różaniec, część radosna;
7.00 – Msza św. w bazylice;
9.00 – Msza św. w bazylice;
10.30 – procesja z cudownym obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej z bazyliki na błonia Gietrzwałdzkie;
11.00 – Msza św. na Błoniach Gietrzwałdzkich pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski;
14.00 – Msza św. w bazylice;
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia. Różaniec, część bolesna;
16.00 – Msza św. w bazylice;
17.30 – Różaniec, część chwalebna;
18.00 – Msza św. w bazylice;
21.00 – apel maryjny.

Krzysztof Kozłowski/olsztyn.gosc.pl

Za: www.kanonicy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda