Bp Wojciech Osial, biskup pomocnicy diecezji łowickiej, przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w licheńskiej bazylice z racji przypadającej w dniu 2. lipca uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
W słowie skierowanym do liczne zgromadzonych wiernych bp Osial zwrócił uwagę na wymowę wizerunku Matki Bożej znajdującego się w licheńskiej bazylice – Maryja trzymająca na piersi białego orła, swoją troską otacza nasz naród, każdego z nas: „Obietnica licheńska jest wielka – opieka nad Polakami w najtrudniejszych chwilach. I to nie jest słowo rzucone na wiatr: Maryja tuli orła białego. Tak też jest w naszym indywidualnym życiu – tak wiele dostałem, a tak szybko o tym zapominam; modlę się w uciemiężeniu, a później zapominam śluby dane Bogu”.
W dalszej części homilii ks. biskup przywołał najważniejsze wydarzenia związane z historią objawień i rozwojem Sanktuarium podkreślając aktualność przesłania orędzia Matki Bożej: „Na koniec pozostaje największe i najważniejsze pragnienie Matki Bożej – nawrócić się. Niech Ona sama okryje nas płaszczem z męką Jej Syna i niech dokonuje się zwycięstwo krzyża w naszym życiu”.
Po Mszy św. ksiądz biskup, kapłani, asysta liturgiczna oraz wszyscy wierni udali się w procesji eucharystycznej alejkami licheńskiego Sanktuarium, w trakcie której przeszli pod Bramą Jubileuszową znajdującą się na placu przed bazyliką. Po zakończonej procesji biskup udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Wczorajsza uroczystość wpisuje się w obchody 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, której 15 sierpnia 1967 roku dokonał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
Od 2005 roku, dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 2. lipca obchodzony jest jako wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w diecezji włocławskiej oraz uroczystość w licheńskim Sanktuarium. Wiąże się z tym możliwość otrzymania przez wiernych odpustu zupełnego.
Za: www.lichen.pl