Wychowanie do wartości w Europie” to temat tegorocznej Sesji Kolbiańskiej, która odbyła się w Oświęcimiu w 76. rocznicę deportacji św. Maksymiliana Marii Kolbego do KL Auschwitz i zarejestrowania go tam pod numerem 16670.
Mottem przewodnim były słowa Jana Pawła II, które 20 lat temu wypowiedział w Gnieźnie. „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów (…). Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie. A obecny brak jej duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej samoświadomości”.
Jak zauważył prowadzący spotkanie o. Jan Maria Szewek, kilka dni wcześniej na podobny temat pojawiły się w internecie felietony znanych publicystów.
Przywołał red. Grzegorza Jasińskiego z RMF FM, który na swoim blogu napisał, że jedynym realnym fundamentem naszej tożsamości w Europie jest chrześcijaństwo. „Bez tego fundamentu, tylko kwestią czasu będzie, kiedy żaden z naszych stylów życia, ani ten bardziej konserwatywny, ani ten bardziej liberalny, nie będzie miał tu prawa istnieć” – cytował dziennikarza.
W tym samym czasie Paweł Kowal na łamach „Rzeczpospolitej” opublikował tekst, w którym zaznaczył, że „mamy dwa modele obrony chrześcijańskiej Europy. Pierwszy – krzyżacki, od którego Polska trzymała się jak najdalej. Nawet gdybyśmy razem z innymi zdecydowali się na zmienienie kontynentu w jeden wielki zamek w Malborku, twierdzę otoczoną murami, to i tak nie za bardzo będzie miał kto w nim mieszkać przy dzisiejszych tendencjach demograficznych, szczególnie w Polsce i Niemczech. Drugi model – Pawła Włodkowica, który bronił Europy i Polski przed Krzyżakami na soborze w Konstancji. To działa, trzeba tylko obronić chrześcijaństwo chrześcijańską postawą. Wtedy ważne jest też świadectwo (…). Chrześcijańska Europa zaczyna się w nas jako Europejczykach. Gdy w nas brakuje chrześcijańskich cnót, kończy się chrześcijańska Europa. Zamiana kościoła na meczet to tylko skutek” – przytaczał słowa polityka franciszkanin.
W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu swoje referaty wygłosiło trzech zaproszonych gości.
Red. Tomasz Terlikowski, autor najnowszej książki „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika” mówił o wychowaniu do miłości Ojczyzny u św. Maksymiliana.
Zdaniem publicysty Męczennik Auschwitz może dziś nas uczyć miłości, wytrwałej wierności, radykalizmu i heroizmu, a przede wszystkim stawiania w naszym życiu Boga na pierwszym miejscu.
Przełożony klasztoru franciszkanów w Krakowie, wykładowca Instytutu Studiów Franciszkańskich o. Piotr Bielenin ukazał Maryję jako Matkę i Nauczycielkę w Pismach św. Maksymiliana.
Zakonnik dowodził, że dla o. Kolbego Matka Boża była wzorem doskonałego człowieka, wzorem doskonałego wypełniania woli Bożej i swojego powołania oraz otwartości na Ducha Świętego.
Ostatnim prelegentem, który do Oświęcimia przyjechał z Wrocławia, był ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, Kierownik Katedry Katolickiej Nauki Społecznej i Socjologii Duszpasterskiej w Instytucie Nauk Społecznych Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz Prezes Fundacji „Obserwatorium Społeczne”.
Duchowny zmierzył się z pytaniem: „Wychowanie czy socjalizacja? W orbicie wartości europejskich”. Przekonywał, że wszystko należy przenikać duchem Ewangelii, wychowywać w oparciu o chrześcijański system wartości, obdarowywać wszystkich miłością i nieustannie kształtować człowieka do ostatecznego celu.
36. Sesja zakończyła się mszą św. w pobliskiej kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych, której przewodniczył ks. Prałat Józef Niedźwiedzki, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Rano organizatorzy modlili się w celi śmierci św. Maksymiliana i pod Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz.
O. Maksymilian Maria Kolbe poniósł śmierć męczeńską w wieku 47 lat 14 sierpnia 1941 roku. 35 lat temu został kanonizowany. I od tego czasu Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z franciszkanami przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, Urzędu Miasta Oświęcim i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu organizują sesje kolbiańskie.
Jak co roku szczególnymi gośćmi są przedstawiciele Związku Gmin Związanych z Życiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, czyli Gminy Teresin, Miasta Oświęcim, Miasta Pabianic oraz Miasta Zduńska Wola.
jms
—
Relacja TVP3 Kraków