Od 15 do 20 stycznia 2017 r. trwało w Seraphicum w Rzymie doroczne spotkanie kurii generalnej z nowo wybranymi ministrami, kustoszami i sekretarzami prowincjalnymi.
W tym roku liczba uczestników była większa niż zwykle, gdyż w 2016 r. nie odbyło się ono ze względu na czasową zbieżność pierwszej tury spotkania definitorium generalnego z członkami federacji. W sumie było obecnych 29 ministrów, kustoszy i sekretarzy.
Celem spotkania było poznanie przez nowych przełożonych wyższych i sekretarzy prowincjalnych realiów kurii generalnej i podejmowanych przez nią różnorodnych zadań. Z tego powodu program przewidywał przede wszystkim ukazanie za pomocą power point kontaktów i niezbędnej współpracy pomiędzy asystentem generalnym regionu, konferencją/federacją a poszczególną jurysdykcją. Potem zaprezentowano różne urzędy generalne. Poczesne miejsce pozostawiono na przybliżenie prac związanych z rewizją konstytucji. Następnie przyszła kolej na wskazania o zarządzaniu ekonomicznym prowincjami i poszczególnymi wspólnotami. Tematem, który zawsze wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ bezpośrednio dotyka posługi ministrów i kustoszy, jest właściwy sposób załatwiania spraw pomiędzy kuriami prowincjalnymi i kustodialnymi a kurią generalną; w tym zakresie często pojawiają się różne przypadki specyficzne i stąd prokurator generalny zakonu także w tym roku przeznaczył sporo miejsca na dyskusję i wyjaśnienia.
Spośród cenniejszych chwil towarzyszących spotkaniu warto odnotować dwustronne spotkania pomiędzy ministrem generalnym a ministrami i kustoszami prowincjalnymi, wzajemne poznanie się uczestników i wymianę myśli, modlitwę i odwiedziny wspólnot domów generalnych: Seraphicum (zaoferowało bardzo braterską gościnę przez 5 dni pobytu), klasztorów La Vigna, Świętych Dwunastu Apostołów i św. Maksymiliana KOLBEGO oraz kolegium penitencjarzy. Na uwagę zasługuje też możliwość zwiedzenia wykopalisk archeologicznych pod bazyliką św. Piotra, co zostało docenione przez wszystkich.
Wzruszające było czuwanie modlitewne w czwartek 19 stycznia w bazylice św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej, gdzie umieszczono kilka relikwii błogosławionych męczenników z Peru: Michała TOMASZKA i Zbigniewa STRZAŁKOWSKIEGO.
Sekretariat generalny
Więcej (zdjęcia) na: www.ofmconv.net