W sobotę 3 grudnia 2016 r. parlamentarna grupa porozumienia polsko-ukraińskiego udała się na konferencję na Uniwersytecie Lwowskim.
Zgromadzeniu Parlamentarnemu Polski i Ukrainy, liczącemu po 20 przedstawicieli dwóch krajów, wręczono petycję w języku polskim i ukraińskim dotyczącą odzyskania Domu Parafialnego kościoła św. Antoniego.
Przed Uniwersytetem wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Terlecki wraz z przedstawicielami Senatu w towarzystwie Konsula Generalnego RP we Lwowie Wiesława Mazura oraz wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid i in., został powitany przez przedstawicieli parafii św. Antoniego ze Lwowa, w tym prawnika o. Stanisława Kawę.
„Wydaje się czymś naturalnym i oczywistym, że w demokratycznym państwie prawa, mienie zagarnięte głęboko niesprawiedliwie powinno podlegać przynajmniej restytucji, jeśli nie zwrotowi prawowitym właścicielom. Jak z powyższego widać, Rada Miasta stosuje w tym przypadku niesprawiedliwy upór, który jest przejawem pewnej dyskryminacji i niechęci wobec niektórych środowisk. Polega to na tym, że nierówno są traktowani obywatele ukraińscy pochodzenia polskiego i ukraińskiego” – czytamy w petycji.
„Parlamentarzyści przyjęli nasz apel i porozmawiali z nami. Pytali się o szczegóły sprawy, które dokładnie przedstawił o. Stanisław Kawa. Wszyscy rządzący stracili na nas swój czas i bardzo dobrze nas potraktowali. Teraz mamy nadzieję, że nasza prośba zostanie spełniona” – powiedziała Grażyna Bereza, parafianka kościoła św. Antoniego.
Natomiast o. Paweł Odój, proboszcz parafii, mówił: „Mamy nadzieję, że odzyskanie domu odbędzie się w najbliższym czasie. Wierzymy, że to już – już nastąpi”.
Petycje do władz zostały przygotowane w dwóch językach, dla każdej ze stron Zgromadzenia Parlamentarnego. Przypominamy, że wcześniej podobne apele były kierowane do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, również poprzez ministrów, w tym Adama Kwiatkowskiego, do Sejmu i Senatu, w tym Janiny Sagatowskiej przewodniczącej Komisji dospraw współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Także prośby i tysiące podpisów kierowano do władz Ukrainy, w tym władzy miasta Lwowa.
W sobotę po raz pierwszy petycję wręczono międzynarodowemu zespołowi Zgromadzeniu Parlamentarnemu Polski i Ukrainy.
Maria Pyż – Lwów
Sprawę próby odzyskania Domu Parafialnego kościoła św. Antoniego można śledzić na bieżąco na stronie internetowej: polmedia.pl.