Home WiadomościArchiwum Maryi Jasnogórskiej dziękujemy za beatyfikację Jana Pawła II

Maryi Jasnogórskiej dziękujemy za beatyfikację Jana Pawła II

Redakcja
O potrzebie odważnych i odpowiedzialnych chrześcijan uczestniczących we wszystkich sferach życia publicznego mówił na Jasnej Górze abp Józef Michalik. Z udziałem ponad 50 tys. wiernych w sanktuarium odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto jest ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

 
Przewodniczący episkopatu Polski podczas sumy odpustowej porównał Kościół do domu, w którym każdy, nawet marnotrawny syn, ma swoje miejsce, ale o który każdy domownik ma obowiązek dbać i który każdy musi aktywnie budować. Przypomniał, że Kościół to każdy ochrzczony. Zdaniem abp. Michalika tym, co najbardziej zagraża Kościołowi i Polsce, jest dziś bierność i podział wewnętrzny: „Potrzeba odważnych i odpowiedzialnych chrześcijan uczestniczących we wszystkich sektorach życia społecznego i narodowego, nie lękających się przeszkód i przeciwności. Trzeba chrześcijan, którzy od razu zwrócą uwagę na sprofanowaną Biblię dartą na jakimś festiwalu".

Abp Michalik podkreślił, że aktywność dotyczy wszystkich, a oczekiwania, że Kościół na czas kampanii wyborczej stanie się „wielkim milczącym" są nieuzasadnione, bo niezgodne z jego nauką społeczną: „Prawdziwe, twórcze działanie Kościoła, to jest odwaga chrześcijańskiego myślenia i stawiania tych wymagań tym, których obdarzymy zaufaniem oraz rozliczania ich potem i jednocześnie pomagania dobrym".

Kaznodzieja przypomniał, że miłość do Kościoła i Polski mierzy się nie słowem, ale czynem.

Pielgrzymi wraz z episkopatem dziękują dziś za „brylant polskiej ziemi" – Jana Pawła II, jasnogórskiego pielgrzyma, Papieża zawierzenia. Uroczystości potrwają do późnego wieczora.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie

 

 
Wiadomość ze strony www.jasnagora.com z 26 sierpnia 2011 r. (12.50)
 
Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację papieża Jana Pawła II trwa na Jasnej Górze. Uroczysta suma z udziałem Episkopatu Polski to główny punkt przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W jasnogórskich obchodach święta uczestniczy ponad 50 tys. osób.

Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 11.00, przewodniczy abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński. Homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Powitanie

Powitanie do zebranych w imieniu Jasnej Góry skierował o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. „Przychodzimy do naszej Matki, aby razem z Nią podziękować Bogu za dar życia i posługi błogosławionego Jana Pawła II – mówił w powitaniu generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski – Jako jego siostry i bracia Polacy, których on nosił w papieskim sercu i nieustannie omadlał przed Maryją, przychodzimy tu w pielgrzymce wiary, aby razem z Janem Pawłem Wielkim przyłożyć ucho do tych świętych murów jasnogórskich i zgodnie z rytmem bicia Serca naszej Matki i Królowej zanosić narodowe dziękczynienie za Polskiego Papieża".

O. generał przywołał słowa bł. Jana Pawła II, który mówił na Jasnej Górze: „trzeba przyłożyć ucho do tego świętego miejsca. Trzeba usłyszeć echo życia całego narodu w Sercu jego Matki i Królowej".

„Nasz Rodak, który dziś wychyla się ku nam z nieba, podpowiada narodowi polskiemu, jak mówił w 1994 roku w Syrakuzach, że ‘łzy Maryi należą do porządku znaków’. Matka płacze wówczas, kiedy dzieciom zagraża jakiekolwiek zło, duchowe czy fizyczne" – tłumaczył o. generał.

„Te słowa Błogosławionego Jana Pawła II niech będą nam natchnieniem do wielkiej modlitwy o przemianę serc Polaków, do modlitwy o nawrócenie i otwarcie oczu" – apelował o. Matuszewski.

„Stańmy do wielkiej narodowej modlitwy z Maryją, aby nasze błaganie przebiło niebo i wyprosiło nam ratunek oraz odnowę oblicza ziemi, polskiej ziemi! Niech nam to uprosi bł. Jan Paweł II, papież zawierzenia Jasnogórskiej Matce i Królowej" – zakończył generał paulinów.

Homilia

„Przychodzimy tu, na Jasną Górę, z myślą, że to Kościół jest naszym domem – taki będzie temat nowego roku duszpasterskiego – mówił w homilii abp Józef Michalik – Warto postawić pytanie, czy rzeczywiście w tym domu chcemy się czuć domownikami, czy przechodniami, gośćmi. Myślę, że to bardzo ważna postawa, żebym się poczuł w tym domu Kościoła mieszkańcem. To jest mój dom. Tego domu nie mogę narażać, ośmieszać, ten dom jest miejscem mojej tożsamości. Tu jest źródło mojej siły. Bracia i siostry, kochajcie Kościół, stawiajcie mu wymagania świadomi, że stawiamy je samym sobie, że chcemy je podejmować. Ale nie można tego Kościoła łamać, rozrywać, lekceważyć".

„Przychodzimy tu dzisiaj, aby podziękować Bogu za ubogacenie tego domu wielkim skarbem, perłą, brylantem, jakim jest ostatni błogosławiony, tu posługujący, tu uczący się i uczący innych miłości do tego domu Kościoła – mówił metropolita przemyski – Kard. Wotyła, a potem Jan Paweł II, ilekroć 26 sierpnia odprawiał Mszę św. czy to tu, na Jasnej Górze, czy w innych okolicznościach, nawiązywał do rocznic sierpniowych, i odnosił rzeczywistość obecności Kościoła także w świecie współczesnym. I Kościół nie może zamykać oczu na rzeczywiste współczesne dzisiejsze problemy człowieka".

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślał, że papież wiele razy mówił, iż państwo może być prawdziwie mocne tylko z poparciem społeczeństwa, a to społeczeństwo nie może być przeciwko sobie. „Trzeba, żeby umiało rozmawiać, żeby zaistniała rzeczywista umowa społeczna w trosce o dobro wszystkich obywateli, nie tylko członków mojej partii, mojego zgrupowania, mojej orientacji. Każdy jest obywatelem tego miasta, któremu na imię Polska, i każdy jest dzieckiem tego domu, któremu na imię Kościół".

„Myślę, że bierność, pasywność, jest pierwszym niebezpieczeństwem. Ojczyźnie naszej i Kościołowi zagraża przede wszystkim pasywność – mówił dalej abp Józef Michalik – Niech to inni znajdą odpowiedź, niech inni rozwiążą ten problem. Inni też, ale ja mam zabierać się do rozwiązania tego problemu. Drugie niebezpieczeństwo to jest podział wewnętrzny. Mnie osobiście boli to, że nie ma ustalonych priorytetów, które wszystkie grupy, wszystkie partie chciałyby podjąć i razem promować, że jest walka o wydzieranie sobie, kto ma rację, kto ma większe szanse, kto ma większe słupki statystyk, a nie ma, kto więcej chce robić wspólnie z drugą grupą, z drugim człowiekiem dla dobra tej rzeczywistości, której na imię Polska".

Ks. arcybiskup podkreślił, że ogromnie ważną rzeczą jest obecność katolików w życiu społecznym. „Trzeba się pogłębiać, trzeba domagać się sprawiedliwości od innych, ale trzeba także dawać przykład samemu". Abp Michalik stwierdził, że współczesne ideologie walczą z moralnością, z koncepcją człowiek, z wiarą. „Trzeba zauważyć potrzebę zaangażowania. Żebyśmy nie bali się rzeczywistości, w której jesteśmy. Zwycięstwo jest po naszej stronie. Zwycięstwo jest po stronie nadziei chrześcijańskiej. Trudności trzeba przeżywać i wbudowywać w formację człowieka. Pamiętać trzeba, żebyśmy nie za dużo mówili o moralności, nie za bardzo jej wymagali od innych, ale sami stawiali sobie wymagania".

W nawiązaniu do nadchodzących wyborów parlamentarnych ks. arcybiskup podkreślił: „Nie zapominajmy też o tym obowiązku, o którym mówi komunikat biskupów z tej konferencji, że oczekiwanie, że Kościół stanie się wielkim milczącym na czas kampanii nie ma uzasadnienia w społecznej nauce Kościoła. Ale prawdziwe, twórcze działanie Kościoła to jest odwaga stawiania wymagań tych, których obdarzymy zaufaniem i rozliczania ich potem, ale jednocześnie pomagania dobrym, nie zostawiania samym sobie tych, którzy chcą coś zrobić mimo, że nie są może z naszego kręgu, ale trzeba im dać akceptację i pomóc im zrealizować to, co jest dobre".

„Miłość do Ojczyny, tak jak i miłość do drugiego człowieka, w rodzinie, w sąsiedztwie, mierzy się nie tylko słowami, mierzy się czynem miłości" – zakończył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystości biorą udział: kard. Józef Glemp, Prymas senior; kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; arcybiskupi: abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski; abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski; abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański; abp Damian Zimoń, metropolita katowicki; abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki; abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski; abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki; abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński, abp Henryk Hozer z Warszawy-Pragi; abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański; abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, abp Riccardo Fontana z Arezzo; abp Juliusz Paetz, senior z Poznania; biskupi: bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski; bp diec. rzeszowskiej Kazimierz Górny; bp diec. gliwickiej Jan Wieczorek; bp diec. łowickiej Andrzej Dziuba; bp diec. ełckiej Jerzy Mazur; bp diec. legnickiej Stefan Cichy, bp diec. bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy; bp diec. zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt; bp diec. tarnowskiej Wiktor Skworc; bp diec. elbląskiej Jan Styrna; bp diec. zamojsko-lubaczowskiej Wacław Depo; bp diec. świdnickiej Ignacy Dec; bp diec. sosnowieckiej Grzegorz Kaszak; bp diec. kieleckiej Kazimierz Ryczan; bp diec. płockiej Piotr Libera; bp diec. radomskiej Henryk Tomasik; bp diec. łomżyńskiej Stanisław Stefanek; biskupi pomocniczy: bp Jan Wątroba z Częstochowy; bp Jan Kopiec z Opola; bp Adam Lepa z Łodzi; bp Andrzej Jeż z Tarnowa; bp Mieczysław Cisło z Lublina; bp Jan Zając z Krakowa; bp Marek Mendyk z Legnicy, bp Adam Musiałek z Republiki Południowej Afryki.

Obecni są m.in.: księża infułaci: ks. Marian Mikołajczyk; ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela"; Wyższe Seminarium Duchowne Arch. Częstochowskiej na czele z rektorem ks. dr. Andrzejem Przybylskim i profesorami; Instytut Teologiczny w Częstochowie z ks. prof. dr. hab. Marianem Dudą oraz profesorami uczelni i studentami; ks. prał. Krystian Gawron, wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji; delegacja Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy; przedstawiciele Parlamentu Rzeczpospolitej, władze rządowe i samorządowe; pielgrzymka pomocników Maryi Matki Kościoła na czele z ks. dr. Teofilem Siudym, krajowym duszpasterzem tego ruchu; Konfratrzy Zakonu Paulinów; Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana".

W trakcie Eucharystii nastąpił Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich.

Na Szczycie jasnogórskim obecny jest, uroczyście wprowadzony, Święty Wizerunek Nawiedzenia – kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, peregrynująca obecnie po arch. łódzkiej.

*

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze, obok uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski (3 maja); Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września). Ma ona przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Tradycyjnie na uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę docierają jedne z ostatnich w sezonie pielgrzymek pieszych. Od 16 do 25 sierpnia do Częstochowy dotarło 85 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich 30 tys. 606 osób. Najliczniejszą grupę stanowiła 29. Pielgrzymka Diec. Tarnowskiej – 9 tys. 160 osób. Ogółem od 22 maja br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 254 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 135 tysięcy 644 osoby.

W programie obchodów dzisiejszej uroczystości zaplanowano także prezentację III-tomowego zbioru pt. „Jasnogórska Bogarodzica w wypowiedziach Błogosławionego Jana Pawła II". Jest to zbiór homilii, przemówień, modlitw, refleksji, wypowiedzi Ojca Świętego o Jasnogórskiej Maryi. Nad zebraniem wypowiedzi i wydaniem ich w wersji książkowej czuwał o. prof. Zachariasz S. Jabłoński. Prezentacji książki dokona Czesław Ryszka, pisarz i senator RP. Zebranych powita przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Spotkanie poprowadzi o. Stanisław Tomoń, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. Prelekcję nt. „Jan Paweł II w życiu i posłudze" wygłosi redaktor książki o. prof. Zachariasz S. Jabłoński. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 w Kaplicy Różańcowej.

O godz. 18.30 Wałami Jasnej Góry przejdzie procesja eucharystyczna. Po jej zakończeniu, o godz. 19.00, Mszy św. na Szczycie przewodniczył będzie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mn, jj  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda