Home WiadomościArchiwum Zaproszenie: 13-15 sierpnia ku czci św. Maksymiliana

Zaproszenie: 13-15 sierpnia ku czci św. Maksymiliana

Redakcja
W niedzielę 14 sierpnia mija 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego. W tym dniu franciszkanie planują międzynarodowe obchody ku czci Męczennika, w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz w Oświęcimiu.
Uroczystości poprzedzi jednodniowe sympozjum naukowe (sobota, 13 sierpnia, Oświęcimskie Centrum Kultury), a zakończy wizyta w Niepokalanowie (15 sierpnia).
Sympozjum zatytułowane "Ocalić człowieczeństwo. Św. Maksymilian i jemu podobni" rozpocznie się w sobotę 13 sierpnia o godz. 15.00.

 
Na sesję do Oświęcimskiego Centrum Kultury ma przybyć m.in. generał franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy i eurodeputowana z Włoch Erminia Mazzoni, która weźmie udział w panelu dyskusyjnym.

Obok niej zasiądą jeszcze Marek Jurek – historyk, polityk, były Marszałek Sejmu RP; Jan Pospieszalski – muzyk, aranżer, kompozytor, publicysta, dziennikarz oraz o. James McCurry OFMConv – przełożony Prowincji św. Antoniego w Stanach Zjednoczonych. Rozmowę poprowadzi i referat wprowadzający wygłosi franciszkanin o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tego dnia również franciszkanie dla zaproszonych gości przewidzieli zwiedzanie w grupach językowych byłych obozów Auschwitz i Birkenau oraz wystawy Mariana Kołodzieja nt. gehenny obozowej "Klisze pamięci. Labirynty", gdzie głównym bohaterem, obok autora ekspozycji, jest św. Maksymilian.

W niedzielę 14 sierpnia uroczystości ku czci Świętego rozpoczną się o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (5 km od KL Auschwitz).

Podczas nabożeństwa "Transitus", upamiętniającego śmierć-przejście o. Kolbego z tego świata do nieba, wierni wysłuchają m.in. Testamentu o. Maksymiliana, fragmentu ostatniego jego kazania, wygłoszonego do współwięźniów obozu koncentracyjnego oraz zapoznają się z jedynym listem, napisanym przez niego w obozie do swojej matki.

O godz. 8.45 czciciele Męczennika udadzą się w pieszej pielgrzymce do Auschwitz. W tym samym czasie z Oświęcimia wyjdzie druga pielgrzymka – miejska. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 pątnicy wezmą udział we mszy św. polowej sprawowanej na Placu Apelowym pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wcześniej delegacje nawiedzą celę śmierci św. Maksymiliana i złożą tam kwiaty. Eucharystię transmitować będą: TVP Polonia, Telewizja Trwam, Radio Maryja i radio diecezji bielsko-żywieckiej "Anioł Beskidów".

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy wystosują apel o pokój dla świata.

Na drugi dzień, w poniedziałek 15 sierpnia w Niepokalanowie k. Warszawy, będzie można zwiedzić klasztor-wydawnictwo, zbudowane przez o. Maksymiliana i obejrzeć teatralną opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana "Rycerz Niezłomny" według scenariusza i reżyserii Anny Osławskiej z Theatrum Mundi w Krakowie.

O godz. 13.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie celebrował mszę dziękczynną za św. Maksymiliana wraz z biskupami z Polski i Niemiec oraz generałem franciszkanów i prowincjałami trzech polskich prowincji franciszkańskich.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda