Dziękczynienie Panu Bogu za beatyfikację bł. m. Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego składały na Jasnej Górze siostry sercanki.
Uroczysta Msza św. miała miejsce przed Cudownym Obrazem w piątek, 3 czerwca w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Eucharystii odprawionej w południe przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Na ołtarzu ustawione zostały relikwie bł. m. Klary Ludwiki Szczęsnej, a po prawej stronie ołtarza umieszczono dużych rozmiarów wizerunek błogosławionej. W uroczystości uczestniczyły siostry sercanki z całej Polski. Obecne były m.in.: matka generalna Zgromadzenia oraz siostry prowincjalne.
Rok temu, dnia 27 września m. Klara Ludwika Szczęsna została wyniesiona do chwały ołtarzy. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Aktu beatyfikacji dokonał legat papieski kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na wspomnienie liturgiczne bł. Klary Szczęsnej wyznaczony został dzień 7 lutego, tj. dzień śmierci Matki Klary.
„Msza św. jest najlepszym dziękczynieniem Bogu za wszystkie otrzymane łaski, za dar beatyfikacji, i także za łaski, które za wstawiennictwem naszej bł. matki otrzymujemy my, ale i ludzie świeccy, którzy powierzają się naszym modlitwom – mówi s. Agnieszka Kijowska, przełożona generalna sióstr sercanek – Cieszymy się, że możemy wyrazić Bogu cześć przez dłonie Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, która właściwie stała w jakimś sensie u początków naszego Zgromadzenia, ponieważ narodziło się ono jak gdyby w cieniu Bractwa Najśw. Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, jakie się utworzyło w Krakowie, i później zadania, które były wyznaczone podjęły siostry”.
Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego powstało 15 kwietnia 1894 r. Nową rodzinę zakonną założyli: m. Klara Ludwika Szczęsna i ks. prof. Józef Sebastian Pelczar, późniejszy biskup. „Jesteśmy powołane do tego, żeby szerzyć kult Bożego Serca, i tę miłość, otrzymaną od Boga, przekładać na codzienne relacje we wspólnocie i wobec ludzi, którzy są w potrzebie” – wyjaśnia s. Agnieszka Kijowska.
Na początku Mszy św. dziękczynnej obecnych powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. „To wielka radość dla nas Polaków, a zwłaszcza dla Zgromadzenia Sióstr Sercanek, że właśnie ich współzałożycielka została włączona w poczet błogosławionych” – powiedział o. Poteralski.
W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że charyzmatem Zgromadzenia jest „uwielbienie Boga w Trójcy Świętej Jedynego w tajemnicy Najświętszego Serca Jezusa i szerzenie królestwa miłości Tego serca w życiu codziennym”. „A więc miłość nie jest luksusem – stwierdził arcybiskup – Miłość nie jest stanem wyjątkowym, ale codziennością ofiarowania siebie Bogu poprzez służbę. Swoją posługę siostry realizują przez dzieła miłości chrześcijańskiej wobec dziewcząt, a zwłaszcza potrzebujących moralnej opieki, oraz wobec potrzebujących w szpitalach, zakładach opieki społecznej, nauczanie prawd wiary katolickiej i wychowanie dzieci i młodzieży”.
„Pięknym świadectwem ofiarnej miłości i służby w Kościele była posługa sióstr na Watykanie wobec świętego Jana Pawła II, a dziś również świadectwo odpowiedzialnej misji w parafiach, instytucjach kościelnych w Polsce i poza granicami” – wskazał kaznodzieja.
Na zakończenie Eucharystii siostry odczytały słowa Aktu Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
Więcej na: www.jasnagora.com