9 lutego, w diecezji De Aar w Republice Południowej Afryki zostało otwarte Centrum Miłosierdzia Bożego. Ma służyć potrzebującym pomocy i najuboższym.
Od 8 grudnia 2015, wierni Kościoła Katolickiego na całym świecie przeżywają Święty Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka. W Bulli „MisericordiaeVultus” papież zachęca do intensywniejszej praktyki czynów miłosierdzia. Diecezja De Aar (RPA) podjęła papieskie wezwanie i dzięki ogromnemu zaangażowaniu ks. biskupa Adama Musiałka SCJ oraz wsparciu sercanów z USA i Niemiec, oraz Polish Aid (Ambasada Polska w RPA), dnia 9 lutego 2016 zostało otwarte Centrum Miłosierdzia Bożego.
Jest to kompleks różnych dzieł socjalnych otwarty dla wszystkich mieszkańców De Aar oraz podlegającym dystryktom. Znajdują się w nim:
– przedszkole (obecnie przyjmujące 258 dzieci);
– Kidz for heaven (Dzieci dla nieba) – dla mniejszych i większych dzieci niepełnosprawnych;
– Hospice – dla nieuleczalnie chorych ( również z AIDS/HIV);
– Step-down Centre (Zejdź niżej) – dom spokojnej śmierci;
– OVC Centre – dla skrzywdzonych moralnie.
Z historii powstania Centrum Milosierdzia Bożego
W 1927 r. siostry Najśw. Krzyża, pochodzące z Niemiec i Irlandii, wybudowały Misję św. Jana. Służyła ona jako przytułek dla sierot oraz dzieci niechcianych czy z rozbitych rodzin. Pionierską wizją sióstr było, aby dzieci mogły otrzymać najlepszą z możliwych, na tamten czas edukację oraz służyć miejscowej społeczności. W 1952 r. siostry założyły przedszkole funkcjonujące do dziś. Gdy sercanie z Amerykańskiej Prowincji przybyli do RPA, pod przewodnictwem ks. Dettmer’a rozpoczęli rozbudowę Misji św. Jana: powiększyli przedszkole, powstały nowe budynki szkolne. Po odejściu sióstr (1972) szkoła została przekazana Departamentowi Edukacji, który użytkkował budynki aż do 2014 r., kiedy to wybudowano nowy kompleks szkolno-przedszkolny. Przez ten czas użytkowania nie dokonano żadnych renowacji budynków Misji św. Jana, pozostawiając je w nie najlepszym stanie.
Z pomocą dobroczyńców: Polish Aid, Księży Najśw. Serca Jezusowego z Amerykańskiej i Niemieckiej Prowincji, biskup Adam Musiałek podjął się, pod nadzorem firmy budowlanej p. O. Jooste, odnowienia pozostawionych budynków Misji św. Jana. Powiększono plac zabaw dla dzieci, zwiekszono ilość pomieszczeń klasowych, przebudowano jadalnię, przystosowano i zmodernizowano kuchnię. W drugim etapie renowacji przygotowano pomieszczenia dla dzieci (młodszych i starszych, wiekowo od 6-18 lat) specjalnej troski. Obecnie jest ich 42. zarejestrowanych w programie pod nazwą „Kidz for heaven” („Dzieci dla nieba”), jednakże jest ich ogólnie ponad 100 w samym De Aar, lecz mają poważny problem z transportem, by dotrzeć do Centrum. Niemalże w pełni funkcjonuje Hospicjum w partnerstwie z Departamentem Zdrowia i Rozwoju Socjalnego. Swoim zasięgiem obejmuje obecnie 11 okolicznych miasteczek oddalonych od 60-120 km.
Step-down Centre
Jest to Centrum przygotowane dla ludzi samotnych, odrzyconych przez społeczeństwo. Centrum podejmuje opiekę nad takimi pacjentami, aby przynajmniej w ostatnim okresie życia mogli poczuć bliskość ludzkiej dobroci.
Jeszcze wiele jest do zrobienia: powiększenie placu zabaw, z powodu zamknięcia pobliskich dwóch przedszkoli, dodatkowo 70 dzieci zostanie przygarniętych przez Centrum Miłosierdzia Bożego. Całkowita liczba dzieci wzrośnie do 328. Potrzebny jest parking, zarówno dla tych przyjeżdżających do przedszkola, jak i do Hospicjum czy Step-down Centre. Są też i konkretne potrzeby wyposażenia.
Ks. Michał Ciemięga SCJ
Za: www.sercanie.pl