W dniach 13-17 lutego, w “Salesianum” w Monachium odbyło się III Spotkanie misjonarzy przebywających w Europie, które zorganizowała Dykasteria ds. misji. W tym spotkaniu, które odbywa się dwa razy w ciągu roku, wzięło udział 51 uczestników: misjonarze, osoby im towarzyszące i inspektorzy. Byli także obecni ks. Guillermo Basañes, radca generalny sektoru, a także inni członkowie dykasterii, oraz ks. Tadeusz Rozmus, radca regionu Europa Środkowo-Północna. Tematem spotkania było “Rewitalizacja charyzmatu salezjańskiego w Europie”.
W pierwszym dniu obrad ks. Pascual Chávez, emerytowany przełożony generalny, miał wystąpienie dotyczące Projektu Europa w świetle 26. Kapituły Generalnej i obecnej sytuacji w Europie, podkreślając, że głównym celem jest ożywienie charyzmatu salezjańskiego na kontynencie poprzez: rewitalizację endogeniczną charyzmatu we współpraciach i we wspólnotach; zrestrukturyzowanie placówek salezjańskich w inspektoriach oraz wysyłanie misjonarzy, którzy są dobrze przygotowani pod względem języka, kultury i misyjnym.
Po południu ks. Martín Lasarte, z dykasterii ds. Misji, pomógł uczestnikom w przeprowadzeniu refleksji biblijnej na temat “Paweł misjonarz Planu Bożego dla Europy”, przedstawiając sześć cech dobrego misjonarza (1Ts 2, 1-12)
W drugim dniu werbista, ks. Martin Üffing, odpowiedzialny za projekt międzyzgromadzeniowy “Roscommon Consensus”, zapoczątkowany w 1990 r., przedstawił wyzwania, z jakimi musieli się zmierzyć misjonarze werbiści, oraz ich specyficzny wkład w rozwój misji i charyzmatu Werbistów w Europie. Ich doświadczenie, w świetle 25 lat realizacji projektu, okazało się bardzo użyteczne w debacie, jaka miała miejsce w czasie całego czasu trwania tego spotkania.
I na koniec, w trzecim dniu, ks. Alfred Maravilla, z sektoru misji, przedstawił prelekcję na temat charakterystycznych cech sekularyzmu europejskiego, oraz wyzwania, jakie stoją przed życiem salezjańskim i możliwości związane z pierwszym głoszeniem wśród współczesnej młodzieży.
Po każdym z tych wystąpień miało miejsce dzielenie się w grupie i debata na forum ogólnym. Jeszcze przed spotkaniem misjonarze uczestniczący i zainteresowane rady inspektorialne otrzymały kwestionariusz, w którym mieli wskazać blaski i cienie procesu i drogi, jaka została przebyta i jaką jeszcze trzeba przemierzyć.
Na zakończenie ks. Basañes wskazał na drogę, jaką misjonarze i inspektorie mają jeszcze do przebycia, oraz cele, jakie są do realizacji w czasie najbliższych lat, do najbliższego spotkania, które odbędzie się w 2018 roku w Santiago de Compostela, w Hiszpanii.
ANS – Monachium
Za: www.infoans.org