Fraternia Jesus Caritas

Redakcja

Kontakt

tel: 0-12/ 637-26-71 lub 0-12/ 421-09-30
e-mail: [email protected]

Fraternia Jezus Cartias (F.J.C.) to międzynarodowy Instytut świecki na prawach papieskich. Został założony przez Marguerite Poncet w 1952 roku w Ars w Południowej Francji. W Polsce jest obecny od 1961 roku.

Jej charyzmatem jest kontemplacja w sercu świata. Duchowość Fraternii wyznacza droga wskazana przez Karola de Foucauld, który obrał serce i krzyż jako znak zewnętrzny swoich Wspólnot.

Wspólnota żyje takimi charakterystycznymi elementami jak:

  • KONTEMPLACJA – stawanie w obecności Boga i pozwalanie, by On działał w naszym życiu. Dawanie Bogu naszego czasu "traconego" dla Niego w codziennej Eucharystii, Adoracji, modlitwie brewiarzowej, lekturze i rozważaniu Pisma Świętego.
  • NAZARET – to naśladowanie ukrytego życia Jezusa i całkowite zdanie się na Boga, według codziennie odmawianej modlitwy zawierzenia. To także towarzyszenie Jezusowi w swoim środowisku bez porzucania życia zawodowego, domu, rodziny.
  • PUSTYNIA – to droga do Boga, całkowite wyrzeczenie się, trudne oczekiwanie w milczeniu na Boga. To okres jednego dnia (pustyni) lub kilku godzin mający nam pomóc spotkać Boga, zdać się całkowicie na Jego wolę i przebywać z Nim w samotności.
  • REWIZJA ŻYCIA – to lepsze poznawanie woli Bożej poprzez odczytywanie swojego życia z pomocą Ducha Świętego w Świetle Pisma Świętego. To także dzielenie się ze współsiostrami własnym doświadczeniem duchowym, by wzajemnie poznawać się i umacniać w powołaniu.
  • UNIWERSALIZM – otwartość na ludzi o innym powołaniu, innych poglądach, rozwijanie w sobie życzliwości, miłości i przyjaźni dla wszystkich ludzi, zwłaszcza ubogich. Jednoczenie się z ludźmi z innych środowisk i krajów, a także utrzymywanie braterskich więzi z całą rodziną Karola de Foucauld.

Formacja we Wspólnocie obejmuje conajmniej roczny okres kandydowania, po którym następuje przynajmniej dwuletnia intensywna formacja. Pomaga ona w osiągnięciu dojrzałości osobowej i chrześcijańskiej, wdraża w modlitwę
i praktykowanie Rad Ewangelicznych. Po zakończeniu formacji składamy śluby: najpierw czasowe, a następnie wieczyste.

Żyjemy w swoim środowisku rodzinnym i zawodowym. Choć nie mieszkamy razem, ze względu na to samo powołanie, poprzez więzy przyjaźni, comiesięczne spotkania podczas weekendów oraz wspólne coroczne 7-dniowe rekolekcje tworzymy rzeczywiste wspólnoty – MAŁE LOKALNE FRATERNIE. Aktualnie we Fraternii jest około 200 osób z różnych krajów i ze wszystkich środowisk. W Polsce jest nas 27 osób skupionych we Fraterniach: w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi.

www.kkis.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda