Główne uroczystości odbędą się 17 lutego w Muzeum Męczeństwa w Warszawie przy ul. Dzielnej 24/26. O godz. 10 zostanie przedstawiona Męka św. Maksymiliana w wykonaniu tych samych aktorów. Ceremonia upamiętniająca osadzenie o. Maksymiliana w więzieniu na Pawiaku zakończy się złożeniem biało-czerwonych kwiatów u stóp jego wizerunku, znajdującego się w Muzeum. W programie rocznicowych obchodów zaplanowany jest też przemarsz do kościoła franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej 1, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., pod przewodnictwem bp. Mariana Dusia.
Ze słynnego więzienia w centrum Warszawy nie zachowały się żadne urzędowe akta dotyczące o. Maksymiliana. Całą wiedzę o osadzeniu franciszkanina czerpiemy tylko z relacji ówczesnych więźniów Pawiaka. Dowiadujemy się od nich tego, że o. Kolbe pracował przez jakiś czas w więziennej bibliotece, przebywał także w izbie chorych. Urządził przed Wielkanocą rekolekcje, wiele spowiadał i był bardzo spokojny. Każdą wolną chwilę poświęcał modlitwie i skupieniu. Wiemy, że „z wielką dobrocią opiekował się innymi"; „przez dyskusje i rozmowy wprowadzał atmosferę odprężenia i zapomnienia o przykrym położeniu, ratował przed zwątpieniem i pesymizmem. W wypadkach zadrażnień między współwięźniami umiał bardzo delikatnie wpływać na uspokojenie." To wszystko sprawiało, że osadzeni darzyli go wielkim szacunkiem i zaufaniem.
O. Maksymilian Kolbe już nigdy nie wrócił z Pawiaka do Niepokalanowa. 28 maja 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670.
o. Marek Wódka OFMConv
rzecznik prasowy Roku Kolbiańskiego
Za: www.episkopat.pl
W czwartek 17 lutego minie dokładnie 70 rocznica aresztowania św. Maksymiliana Kolbego przez Gestapo i osadzenia go w więzieniu w Warszawie.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie przygotowali franciszkanie.
Program uroczystości, 17 lutego 2011 r.
Godz. 10.00 – Muzeum Więzienia „Pawiak", ul. Dzielna 24/26
– Powitanie zebranych przez Prowincjała franciszkanów o. dra Mirosława Bartosa
– „Męka św. Maksymiliana M. Kolbego według dokumentów, zeznań i świadków" w wykonaniu aktorów scen warszawskich. Sztukę, na podstawie dramatu Kazimierza Brauna przedstawią: Marek Wójcicki, Tomasz Budyta, Edward Bukowian.
– Minuta ciszy
– Modlitwa – prowadzi o. dr Roman Soczewka, franciszkanin
– Złożenie biało-czerwonych kwiatów przy pomniku Drzewo Pawiaka
– Informacja dla dziennikarzy, zwiedzanie Muzeum
Godz. 12.00 – Kościół Ojców Franciszkanów, ul. Zakroczymska 1
– Powitanie uczestników przez Gwardiana klasztoru o. Zdzisława Dzido
– Msza. św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Mariana Dusia
– Uroczyste błogosławieństwo i ucałowanie relikwii św. Maksymiliana
Ze względu na charakter sztuki „Męka św. Maksymiliana M. Kolbego", prosimy o punktualność. Osoby, które pojawią się po godz. 10.00, w trakcie przedstawiania dramatu, nie będą mogły wejść do budynku Muzeum.
Potwierdzenie uczestnictwa:
o. Marek Wódka OFMConv
rzecznik prasowy Roku Kolbińskiego
[email protected]
kom. 663-500-604