Home Informator zakonówZakony żeńskie Franciszkanki Przemienienia Pańskiego (Córki św. Franciszka z Florencji)

Franciszkanki Przemienienia Pańskiego (Córki św. Franciszka z Florencji)

Redakcja

Siostry Franciszkanki Przemienienia Pańskiego, Córki św. Franciszka z Florencji
Suore Francescane della Transfigurazione (SFT)

Dane teleadresowe

ul. Sosnowiecka 12
31-345 Kraków
tel. (0-12) 637-84-35
fax: (0-12) 636-19-55
e-mail: [email protected]
strony internetowe: www.csf.franciszkanie.pl www.trasfigurazione.org

Historia

Nasze Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Przemienienia Pańskiego (Córek św. Franciszka), powstało we Florencji na początku ubiegłego stulecia z inicjatywy Matki Klary Biagiotti. Jako datę powstania Zgromadzenia uznajemy dzień 8 grudnia 1901 roku kiedy miały miejsce obłóczyny zakonne Matki Założycielki i jej pierwszych 5 towarzyszek. Wraz ze swymi pierwszymi siostrami postanowiła ona zająć się sierotami i dziewczynkami z ubogich rodzin, które to przyjmowała na wychowanie.

Charyzmat Matki Założycielki siostry kontynuowały również po jej śmierci w 1929 roku, zaś po II wojnie światowej pojawiły się nowe potrzeby, na które siostry otwarły się dostosowując charyzmat do ówczesnych zachodzących zmian. Nowe odczytanie charyzmatu Zgromadzenia i zarazem jego rozkwit dokonał się, gdy na jego czele stanęła Matka Margherita Rindi, nazywana współzałożycielką Zgromadzenia. Na prośbę biskupa Florencji w 1935 roku otworzono świetlicę dla dzieci z parafii, kilka miesięcy później szkołę dla dziewcząt, w której uczyły krawiectwa i haftu. Również w 1935 roku zostało otwarte przedszkole, zaś po zakończeniu wojny w 1945 – szkoła podstawowa.

Na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia pojawiła się nowa propozycja, która stała się również potrzebą ówczesnego czasu – opieka nad osobami starszymi. Siostry zaczęły opiekować się starszymi paniami najpierw w ich domach, później otwierając dla nich dom opieki. Drugi dom we Florencji stał się jednocześnie domem generalnym i domem nowicjatu.
Działalność wychowawczo-edukacyjną Siostry podjęły najpierw we Włoszech, prowadząc przedszkola, świetlice i szkoły oraz katechizując w różnych włoskich miastach. Później charyzmat ten rozwinął się również poza Włochami, w krajach, gdzie nasze Zgromadzenie rozpoczęło międzynarodową działalność misyjną.

W 1989 roku została otwarta pierwsza placówka misyjna w Manili na Filipinach jako dom formacyjny dla dziewcząt pragnących poświęcić się Bogu. W 1991 roku Siostry przyjechały do Polski, gdzie kilka lat później (1997) zostało otwarte Przedszkole, chcąc w ten sposób kontynuować charyzmat wychowawczo-edukacyjny zapoczątkowany przez Matkę Klarę. Tenże charyzmat jest również kontynuowany na Filipinach, gdzie od roku 2000 w Mataas na Kahoy (Batangas) działa przedszkole i szkoła podstawowa, a od ubiegłego roku (2007) dom dla sierot.

W 1998 działalność misyjna naszego Zgromadzenia rozszerzyła się, została otwarta kolejna placówka – na Słowacji w miejscowości Melcice-Lieskove (Trencin). Siostry zaangażowały się tam w działalność pastoralną przy parafii, organizując spotkania dla dzieci, młodzieży, rekolekcje dla różnych grup, przygotowując dzieci do I Komunii świętej oraz posługując chorym w ich domach.

W roku 2001 świętowaliśmy stulecie założenia naszego Zgromadzenia. Podczas Kapituły Generalnej w lipcu 2001 roku zapadła decyzja o zmianie naszego imienia z Córki św. Franciszka na "Siostry Franciszkanki Przemienienia Pańskiego", aby dać nowy aspekt naszej konsekracji i misji: "Przemieniać siebie, aby przemieniać innych".

Założycielka

Matka Klara Biagiotti (Teresa Napoleona) urodziła się 24 kwietnia 1849 roku w Campi Bisenzio nieopodal Florencji jako czwarta córka Teresy Donazelli i Stefana Biagiotti. Pierwsze trzydzieści lat spędziła między Campi a Florencją, gdyż jej rodzina nieustannie zmieniała miejsce zamieszkania ze względu na rodzaj pracy ojca. W wieku 20 lat wyznała przed spowiednikiem pragnienie poświęcenia się Bogu i założenia nowego "klasztoru", lecz ten radził jej roztropność i modlitwę w celu rozpoznania woli Bożej.

Poradził jej, aby złożyła prośbę o przyjęcie do jakiegoś Zgromadzenia już istniejącego. Matka, kiedy się o tym dowiedziała, nalegała, by wyszła za mąż jak większość dziewcząt w jej wieku, lecz Maria Teresa nie chciała o tym słyszeć. Po ostatecznym przeprowadzeniu się do Florencji i po śmierci ojca Stefana, z Marią na stałe zamieszkała jej przyjaciółka z dzieciństwa Teresa Ballerini (s. Maria Franciszka od Najświętszego Serca). Była ona pierwszą towarzyszką Marii.

W rok później Ernesta (s. Agnieszka od Dzieciątka Jezus), siostra Teresy zostaje drugą towarzyszką Mariiny. W niedługim czasie dołączyły również inne, tak iż po długim oczekiwaniu, 8 grudnia 1901 mogły przywdziać habit franciszkański i rozpocząć życie wspólnotowe. W tym samym czasie Matka Klara, bo takie przybrała imię, zaczęła wprowadzać w czyn charyzmat, który nosiła w sercu – opiekę nad sierotami i ubogimi dziewczynkami.

Jej powołaniem było bycie nauczycielką pełną człowieczeństwa względem dziewczynek i nastolatek przyjmowanych w swoim domu. Dla wychowanek była nauczycielką i matką. Siostrom zakonnym, które towarzyszyły tej trwającej już od ponad 100 lat „przygody”, przekazała wielką miłość do dzieci. Zmarła w wieku 80 lat 30 lipca 1929 roku.


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda