Po siedmiu latach swojego pobytu w Gwatemali, co miało miejsce w 1977 r., założył Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania, które, jako 22. grupa, zostało przyjęte do Rodziny Salezjańskiej w 2004 roku. Dzisiaj Zgromadzenie to liczy 50 profesek i 28 nowicjuszek, posiada 10 wspólnot w trzech diecezjach i pracuje w przeszło 400 wioskach.
Cechą charakterystyczną tego Zgromadzenia jest duch misyjny i fakt, że wszystkie siostry to autochtonki, miejscowe. Z tego względu językiem Zgromadzenia jest "kekczi", język z rodziny majańskiej, najczęście używany w Regionie Alta Verapaz, w którym znajduje się San Pedro Carchá.
Na ten uroczysty dzień wiele osób przybyło z wielkim poświęceniem; wyruszyli już w sobotę ze względu na znaczną odległość. W niedzielę, od wczesnych godzin porannych, miały miejsce prezentacje tego wszystkiego, co siostry misjonarki czynią na rzecz około 400 wiosek i 6 obszarów duszpasterskich. Potem została odprawiona Msza św., w czasie której każdej z wiosek została przekazana ikona, będąca znakiem Misji Kontynentalnej, aderesowanej przede wszystkim do rodzin, które są pierwszymi głosicielami Ewangelii. Świętowanie zakończyło się we wczesnych godzinach popołudniowych, aby umożliwić osobom, które przybyły z najbardziej odległych miejsc, bezpieczne dotarcie do swoich wiosek.
Święto na cześć ks. Puthenpura było okazją powitania nowego misjonarza, ks. Vittorio Castagna, pochodzącego z Włoch, który został przyjęty przez wszystkich z wielkim entuzjazmem.
Obchody święta mogły być śledzone drogą radiową przez tysiące osób.
ANS – San Pedro Carchá
Za: www.infoans.org