„Podczas tej Mszy św. poświęciliśmy Zakon Rycerzy Kolumba w Polsce Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej. Jest Ona odzwierciedleniem cech rycerskich czyli miłosierdzia, braterstwa, jedności i patriotyzmu, i takie jest przesłanie do rycerzy w Polsce" – powiedział bp William Lori.
„Przybyliśmy tutaj, żeby być blisko serca Polski, i żeby oddać się Najświętszej Maryi Pannie i z Jej wstawiennictwem działać w Polsce – mówił Carl A. Anderson – W tej chwili liczymy w świecie ok. 1,8 mln członków, w Polsce w tej chwili mamy ok. 1,4 tys. członków i szybkość tego rozwoju jest wielce zadowalająca. Wstąpienie Rycerzy do Polski było spełnieniem obietnicy danej Janowi Pawłowi II".
Zakon Rycerzy Kolumba założył w 1882 roku ks. Michael McGivney. Najważniejsza dla Rycerzy Kolumba jest wierność Kościołowi Katolickiemu i jego misji. Działalność Rycerzy Kolumba to przede wszystkim to działalność charytatywna, obrona życia, wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.
Rycerze Kolumba współpracowali z Ojcem Św. Janem Pawłem II od początku jego pontyfikatu. Na przestrzeni lat współpraca Rycerzy z Ojcem Świętym obejmowała trzy główne dziedziny: komunikację radiowo-telewizyjną, renowację i prace budowlane przy bazylice Św. Piotra w Rzymie, a także finansowanie inicjatyw Ojca Świętego.
Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce w roku 2006. Od roku 2008 działają na terenie Polski jako Stowarzyszenie z główną siedzibą w Krakowie.
o. Stanisław Tomoń