W rozważaniu o. Piotr Polek przypomniał, że rekolekcje są po to, aby na nowo zastanowić się nad tym, co jest najważniejsze w naszym życiu. „Gratuluję wam tej odwagi przybycia tu, na doroczne rekolekcje – mówił do zebranych – Można było coś innego uczynić w tych dniach, można było się zdecydować na coś innego, wyście wybrali: ‘Ja muszę tam być, bo tam Bóg oczekuje na mnie’. I tego wam gratuluję".
W programie rekolekcji m.in.: codzienna Msza św. z nauką, konferencja, Droga Krzyżowa oraz wieczorna Procesja Maryjna do stacji różańcowych okalających plac jasnogórski. W niedzielę, 3 października przypada Odpust Matki Bożej Różańcowej. Uroczystej Mszy św. na Szczycie przewodniczyć będzie metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Jasnogórska Rodzina Różańcowa to wielka, światowa wspólnota modlitewna, którą założył o. Bronisław Matyszczyk, paulin. W roku 1967 pierwsze trzy ‘Róże’, tzn. 45 osób, stały się zaczynem apostolstwa modlitwy różańcowej. 6 stycznia 1968 r., w święto Objawienia Pańskiego, ta mała grupa osób pod nazwą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej rozpoczęła działalność na Jasnej Górze. W krótkim czasie, bo 26 sierpnia 1970 r., w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, otrzymała błogosławieństwo pasterskie, a 5 sierpnia 1974 r. została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Inspiracją do odnowy modlitwy różańcowej stało się wezwanie ks. kardynała, który zatroskany i losy Ojczyzny, Kościoła i współczesnego człowieka skierował do Polaków apel – ‘Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką zwycięskiej Pani Jasnogórskiej’. Właśnie to milenijne wołanie podjął o. Bronisław Matyszczyk i powstała Jasnogórska Rodzina Różańcowa.
Do apostolatu Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej należy szerzenie kultu Maryi poprzez propagowanie modlitwy różańcowej. Przynależność do JRR zobowiązuje wszystkich członków do codziennego odmawiania i rozważania przynajmniej jednej wybranej przez siebie tajemnicy różańca św.
Przyjęcie do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej dokonuje się bezpośrednio w sekretariacie na Jasnej Górze w Częstochowie, lub drogą korespondencyjną. Siedzibą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej jest Jasna Góra w Częstochowie, przy ul. Kordeckiego 2.
o. Stanisław Tomoń