Home WiadomościZ kraju Bochnia: franciszkanin ratownikiem dla misji

Bochnia: franciszkanin ratownikiem dla misji

Redakcja

Franciszkanin br. Piotr Gorący, pracujący na misjach w Ugandzie, ukończył na początku grudnia kurs ratownictwa medycznego przeprowadzony w szpitalu w Bochni.

 

„Idea tego kursu powstała rok temu, kiedy jeden z lekarzy, obecny dyrektor i ordynator oddziału ratunkowego w Bochni, dr Jarosław Gucwa, przebywał w Ugandzie w ramach jednego z projektów.” – opowiada br. Piotr Gorący. „Dr Jarosław, widząc naszą pracę przy szpitalu, zaproponował wtedy, że kurs w Polsce pozwoliłby mi się dokształcić i jeszcze lepiej zorientować w tego rodzaju pracy.” – dodaje.

 

Kurs International Trauma Life Support (ITLS) przeprowadzony w Szpitalu Powiatowym im. bł. Marty Wieckiej w Bochni, trwał dwa miesiące. Br. Piotr ukończył go pozytywnie, otrzymując dyplom uprawniający go do wykonywania określonych działań ratunkowych – ratownictwa medycznego przedszpitalnego dla dzieci i dorosłych. W międzyczasie br. Piotr dojeżdżał do Krakowa, gdzie również uczestniczył w kursach w Polskiej Misji Medycznej.

 

„Kurs przygotowywał mnie do tego, aby w sytuacjach zagrożenia życia, jak najszybciej dowieźć poszkodowanego pacjenta do szpitala. Najczęściej chodzi o rannych w wypadkach drogowych. Uczyłem się, jak udzielić poszkodowanemu pomocy oraz przetransportować go do szpitala, gdzie zostanie przekazany pod opiekę lekarską.” – mówi br. Piotr. Po ukończonym kursie misjonarz z Ugandy odbywał praktykę w bocheńskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i na bloku chirurgicznym. Kilka tygodni spędził pracując w pogotowiu, ucząc się pracy w zespołach wyjazdowych w karetkach ratunkowych. „Uczyłem się tego po to, żeby jeszcze lepiej służyć ludziom w Ugandzie” – przyznaje franciszkanin.

 

W poniedziałek 8 grudnia br. Piotr wrócił do Ugandy, gdzie w szpitalu w Kakooge będzie mógł na co dzień wykorzystywać umiejętności zdobyte na kursie w Polsce.

 

Franciszkański Szpital w Kakooge zbudowany został w 2009 roku. W ciągu pięciu lat wraz z lekarzami i wolontariuszami z różnych krajów przeprowadzono w nim wiele projektów medycznych. Od września 2014 w szpitalu zatrudniony jest na stałe lekarz, centrum zdrowia posiada również ambulans (zakupiony przy pomocy organizacji MIVA Polska), który pozwala na dojazd do chorych mieszkających w buszu, z dala od Kakooge.

ak

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda