Promocja książki pt. „Tekstylia w zbiorach sakralnych. Inwentaryzacja – konserwacja – przechowywanie” odbyła się w środę, 4 czerwca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze.
„Na pewno każdy się dziwi, dlaczego promocja tej książki odbywa się właśnie na Jasnej Górze. Odpowiedź jest bardzo, bardzo prosta, bo po pierwsze to jest znakomite miejsce, żeby mówić o tkaninach sakralnych i szatach liturgicznych, a takim bezpośrednim impulsem było to, że te materiały są materiałami z konferencji, która odbyła się na Jasnej Górze z okazji zakończenia prac inwentaryzacyjnych” – powiedziała podczas promocji prof. Helena Hryszko, kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie,
Pani profesor przypomniała, że od 1997 roku przyjeżdżała na Jasną Górą wraz z podopiecznymi w ramach praktyk studenckich. W czasie tych prac nastąpiło uporządkowanie i inwentaryzacja zasobów tkanin znajdujących się w Skarbcu jasnogórskim. W sumie do roku 2008 zinwentaryzowanych zostało ponad 2700 obiektów. Prof. Hryszko podziękowała klasztorowi jasnogórskiemu za zaufanie w prowadzonych pracach konserwatorskich, szczególnie przy pracy nad jednym z najcenniejszych obiektów sztuki hafciarskiej czyli nad XVI-wieczną pretekstą ornatu z jasnogórskiego Skarbca.
„Mam nadzieję, że ta książka będzie znaczącą pozycją, jeżeli chodzi o literaturę specjalistyczną” – zaznaczyła prof. Hryszko. W książce zostało opublikowanych 25 artykułów historyków sztuki, konserwatorów, opiekunów zbiorów sakralnych.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
Więcej: Biuro Prasowe Jasnej Góry.