Home WiadomościZ kraju Gorzkie Żale w aranżacji jazzowej

Gorzkie Żale w aranżacji jazzowej

Redakcja

W czwartek 3 kwietnia o godz. 20.00 w Bazylice Franciszkanów w Krakowie będzie można usłyszeć osiemnastowieczne Gorzkie Żale w aranżacji jazzowej.

Popularne w Polsce dzieło pasyjne wykonają krakowscy artyści w ramach wspólnego projektu Franciszkanów i Akademii Muzycznej w Krakowie „Pax et Bonum et Musica”.

„Udało nam się zaprosić do tego spotkania znanego muzyka jazzowego Dominika Wanię” – cieszy się o. Jacek Wójtowicz, pomysłodawca projektu.

Zaśpiewa również on sam i Agata Jędrysiak, wokalistka, tancerka i aktorka. Poniżej prezentujemy ich sylwetki.

Gorzkie Żale powstały na początku XVIII w. w środowisku Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo i Bractwa św. Rocha przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

„Są nabożeństwem rdzennie polskim. Ich melodia odznacza się niezwykłą prostotą rytmiczną i symetrią budowy, gdyż stosuje się do architektoniki wiersza lub zwrotki poetyckiej. Całość utrzymana jest w tonacjach kościelnych i bardzo zbliżona do psalmodii gregoriańskiej, podobnie jak np. psalmy nieszporne” – tłumaczy ks. Józef Dąbiński w Tygodniku „Niedziela”.

Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej z trzech części znajduje się hymn i dwie pieśni.

A oto sylwetki krakowskich artystów, którzy „Gorzkie Żale” zaśpiewają w aranżacji jazzowej.

Dominik Wania – polski muzyk jazzowy i klasyczny. Jest asystentem w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest członkiem National Music Honor Society – Pi Kappa Lambda. Muzyk otrzymał 3 nominacje do Fryderyków 2014. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w 2005 r. w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Studiował również na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w latach 2006-2008. Odbyło się to w ramach stypendium Presidential Scholarship przyznanego przez Helena Foundation. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich z dziedziny muzyki poważnej i jazzu. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu “Chopin i jego Europa”. Po latach współpracy z wieloma muzykami z Polski i zagranicy w czerwcu 2013 r. ukazał się autorski, debiutancki album artysty w trio, zatytułowany “Ravel” (jazzowe opracowanie miniatury fortepianowej “Miroirs” Maurice’a Ravela).

Agata Jędrysiak – wokalistka, tancerka i aktorka. Od 2005 r. prowadzi Studio Musicalowe oraz Teatr Muzyczny AJ Project w Krakowie, który prezentuje jej autorskie spektakle i koncerty. Laureatka Festiwalu Twórców Polskiej Piosenki we Wrześni, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych, Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Krakowie. Założycielka, wokalistka i tancerka zespołu muzyczno – widowiskowego Jazz Project. Jako wokalistka współpracowała z Jagą Olesińską i krakowskimi poetami. Jest związana z kilkoma teatrami i ośrodkami kultury pracując w roli choreografa i aktora. Prezes Fundacji Promocji Kultury i Artterapii. Od kilku lat realizuje w Krakowie autorski program artterapeutyczny dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle muzyczne Małych Form Teatralnych Teatru AJ Project. Posiada wykształcenie baletowe i wokalno-aktorskie, studiowała także teologię na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie.

Jacek Wójtowicz – franciszkanin. Od szkoły podstawowej zajmuje się muzyką. Od 1978 uczęszczał do klasy akordeonu w rodzinnej Legnicy. W szkole średniej w Niższym Seminarium Duchownym był organistą. W czasie studiów w wyższym seminarium współpracował z Małym Teatrem św. Franciszka z Asyżu. Już jako kapłan kończy Średnią Archidiecezjalną Szkołę Organistowską w Krakowie. W czasie swej pracy duszpasterskiej zakłada i prowadzi chóry, jest organizatorem dwóch międzynarodowych festiwali w Sanoku: Festiwalu muzyki organowej i kameralnej – Muzyka Młodych u Franciszkanów w Sanoku, oraz sanockiego ekumenicznego festiwalu Jeden Bóg – Wiele Kultur. Od Burmistrza Sanoka otrzymał nagrodę za udział w rozwoju kultury w regionie. Jest również wydawcą płyt z zapisem koncertów z muzyką festiwalu – Muzyka Młodych u Franciszkanów, która stała się świetnym materiałem promocyjnym dla młodych artystów. Pracując już w Krakowie kształcił swój śpiew u p. Moniki Swarowskiej – wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda