Dnia 29 marca 2014 r. Ojciec Święty Franciszek mianował przełożonego generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Jacoba Nampudakama, konsultoremKongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Z tej okazji, niech wolno nam będzie złożyć czcigodnemu Księdzu Generałowi, który właśnie kończy wizytację generalną w niemiecko-austriackiej Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego, nie tylko serdeczne gratulacje, ale także życzenia wielu darów Ducha Świętego w wypełnianiu zaszczytnej i odpowiedzialnej służby w Kościele bogatym w wielorakie charyzmaty instytucji i osób życia konsekrowanego.
Na marginesie zaś tej nominacji warto przypomnieć, kim jest konsultor kongregacji. O jego funkcjach i zadaniach mówi bardzo popularna ostatnimi czasy Konstytucja Apostolska Pastor Bonus promulgowana przez papieża Jana Pawła II 20 listopada 1982 r.
Czytamy tam m.in.:
„PB art. 3 Dykasterie, o ile nie mają innej struktury z powodu ich specyficznej natury czy też prawa specjalnego, składają się z kardynała prefekta albo arcybiskupa przewodniczącego, zespołu kardynałów i niektórych biskupów wspieranych przez Sekretarza. Ponadto pomocą służą konsultorzy, a wspomagają ich starsi rangą współpracownicy i odpowiednie grono urzędników.
PB art. 5 § 1 Prefekt lub przewodniczący, zespół członków, sekretarz oraz inni starsi rangą urzędnicy, jako również konsultorzy, są mianowani przez papieża na okres pięciu lat.
PB art. 8 Konsultorami mianuje się duchownych lub innych wiernych, odznaczających się wiedzą i roztropnością, uwzględniając – o ile to możliwe – zasadę powszechności [Kościoła]
PB art. 12 Zadaniem konsultorów oraz im podobnych jest pilne przestudiowanie przedłożonej sprawy i sporządzenia rozważnej opinii, z reguły w formie pisemnej.
Gdy jest to wskazane oraz zgodnie z charakterem każdej dykasterii, konsultorzy mogą być wezwani na wspólne spotkanie, celem kolegialnego przedyskutowania przedłożonej sprawy i – gdy jest to wskazane – wyrażenia wspólnego zdania.
W poszczególnych wypadkach można prosić innych o wyrażenie opinii, chociaż nie należą oni do zespołu konsultorów, ale odznaczają się szczególną biegłością w odniesieniu do rozważanej sprawy.”
Te wyszczególnione w Konstytucji Pastor Bonus zadania konsultora przybliżają, lecz z całą pewnością nie wyczerpują całego zakresu prac i odpowiedzialności, jakie mogą stać się udziałem konsulatora. Dzieje się tak z tej prostej choćby przyczyny, że Kuria Rzymska wraz ze swoimi głównymi dykasteriami przechodzi obecnie proces wewnętrznej reorganizacji.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest ks. kard João Braz de Aviz, o którym śmiało można powiedzieć, iż jest przyjacielem naszej pallotyńskiej wspólnoty w Rzymie. Mogliśmy tego doświadczyć kilka miesięcy temu, kiedy to pochodzący z Brazylii, Ksiądz Kardynał, przybył w naszego Domu Zarządu Generalnego w Rzymie, by uczestniczyć w obchodach jubileuszu 60-lecia konsekracji ks. Josefa Schwinda SAC.
Z pozdrowieniami z Rzymu –
Ks. Michał Siennicki SAC
Za: www.pallotyni.pl