Nowy Rok 2014 Franciszkanie posługujący we Wschodniej Afryce rozpoczęli od dorocznych rekolekcji zakonnych. Odbyły się one w Arusha w Tanzanii. Bracia z Ugandy, Tanzanii i Kenii wsłuchiwali się w rozważania biblijne o. Tomasza Szymczaka , studenta rzymskiego Biblicum. Rekolekcjonista podjął się głębszej analizy hymnów występujących w Biblii, szczególnie tych używanych na co dzień w Liturgii Godzin, takich jak Benedictus czy Magnificat.
Młodzież razem w Kakooge
W tym samym czasie w Kakooge, w Ugandzie, odbywał się już II Młodzieżowy Obóz Franciszkański. Gospodarzami spotkania byli Franciszkanie z proboszczem o. Markiem Warzechą na czele i młodzież z Kakooge, a gościli swoich rówieśników z Matugga i Munyonyo, najnowszej obecności Franciszkanów w Ugandzie. Temat przewodni spotkania to „Wybory, jakie podejmujemy”. Dyrektorem całego przedsięwzięcia jest o. Wojtek Male Ulman, który w tym roku współpracował z „teamem” z Matugga. Uczestniczyło w nim ok. 80 osób. W programie była codzienna Eucharystia, praca w grupach dzielenia, czas świadectw, przedstawienia i zabawy również przy ognisku.
Sanktuarium w Munyonyo
Równolegle z załatwianiem spraw urzędowych, takich jak pozwolenie na budowę kościoła i innych budynków oraz organizacji zbiórek na ten cel, Franciszkanie starają się zaangażować jak największą liczbę wiernych świeckich. Już od początki biorą oni odpowiedzialność za różne sektory posługi pastoralnej i socjalnej. Młodzież, która czuje już więź z tym szczególnym miejscem wzięła udział w szkoleniu liderów, którzy w przyszłości będą prowadzić rekolekcje ewangelizacyjne Alfa.
O. Marian Kajubi Gołąb, który został przez arcybiskupa Cypriana Kizito ustanowiony rektorem sanktuarium w Munyonyo, zainicjował grupę pod nazwą „Brygada Świętego Franciszka z Asyżu”. Jest to młodzież, która w soboty i niedziele oprowadza przybywających do sanktuarium pielgrzymów i krótko opowiada historię męczenników ugandyjskich. To wolontariusze różnych wyznań, przede wszystkim katolicy i anglikanie. Według podań historycznych męczennikami w Munyonyo byli zarówno katolicy jak i anglikanie.
Przed przybyciem Franciszkanów do Munyonyo istniała tu grupa pod nazwą Dobry Samarytanin. Jest to wspólnota, która zajmuje się pomocą najuboższym osobom z tego rejonu – chorym, niepełnosprawnym, samotnym matkom i dzieciom sierotom, których tu nie brakuje. Członkowie tej wspólnoty podjęli się odpowiedzialności za wyszukanie w okolicy rodzin z dziećmi, które potrzebują dofinansowania opłaty za szkołę. Niemal 30 dzieci i młodzieży będzie objętych projektem franciszkańskiej adopcji na odległość. Przy tej okazji dziękujemy darczyńcom z różnych stron świata za ofiary przesyłane jako wsparcie dla tych ubogich dzieci. Każdy może włączyć się w tę inicjatywę i zapewnić dzieciom lepszą przyszłość. Roczny koszt edukacji dziecka to równowartość 140 dolarów.
Świętowanie złotego jubileuszu kanonizacji męczenników
W tym roku Uganda obchodzi złoty jubileusz kanonizacji męczenników. To czas szczególnego świętowania i pogłębienia wiary, aby nasze świadectwo chrześcijańskie było bardziej klarowne. Z tej okazji władze duchowne i świeckie zaprosiły Ojca Świętego Franciszka do złożenia wizyty w Ugandzie. Komisja narodowa, która jest odpowiedzialna za przygotowanie pielgrzymki, jako jeden z punktów jej programu umieściła wizytę w Munyonyo. To tutaj znajdował się pałac króla, który wydał rozkaz zabicia młodych chrześcijan. Trzech z nich zostało zabitych w Munyonyo i rozpoczął się „marsz śmierci” do Namugongo, gdzie dokonała się rzeź pozostałych świadków wiary. Powstał plan, aby papież Franciszek pobłogosławił kamień węgielny pod budowę Sanktuarium Męczenników w Munyonyo.
23 stycznia br. nieoficjalną wizytę w Munyonyo złożył nuncjusz apostolski w Ugandzie abp Michael August Blume w towarzystwie abpa Cypriana Kizito. Słuchał uważnie historii męczenników ugandyjskich i przyglądał się planom rozbudowy sanktuarium. Jest on najbardziej kompetentną osobą do przekonania Jego Świątobliwości Franciszka, do udzielenia pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie.
Trwamy więc w oczekiwaniu na tę decyzję.
W czasie rozmowy któryś z braci zapytał nuncjusza czy wiedział, że od października zeszłego roku w Munyonyo są Franciszkanie z Polski? Zacny Gość odpowiedział twierdząco i wyciągną telefon komórkowy, za pomocą którego wszedł na naszą stronę internetową www.munyonyo-shrine.ug przesuwając kolejne zakładki. Więcej pytań nie było.
Wszystkich, którzy noszą w sercu misje i misjonarzy dziękujemy za wsparcie modlitewne i materialne. Niech Pan obdarzy Was swoim Pokojem i Dobrem.
o. Adam Mutebi Klag OFMConv., Uganda – Munyonyo