18 października kilkaset osób wzięło udział w czuwaniu modlitewnym zorganizowanym w Kościele Świętego Ducha w Lublinie przez siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi w intencji ofiar handlu ludźmi.
18 października był obchodzony VII Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Handel ludźmi to łamanie podstawowych praw człowieka, polega na sprzedawaniu za pieniądze dzieci, kobiet i mężczyzn w celach przymusowej pracy, prostytucji bądź handlu organami.
Wiąże się często z poniżaniem, przemocą fizyczną, gwałtem, zastraszaniem i odcięciem od bliskich i rodziny. Problem ten jest dziś bardzo powszechny. Szacuje się, że na świecie jest 27 mln niewolników. Również w Polsce należy on do codzienności, szacuje się że ofiarami handlarzy ludźmi staje się 15 tys. osób rocznie.
W obchody tego dnia angażują się służby policyjne, różne stowarzyszenia działające na rzecz ofiar. W tym roku nabrały one dodatkowo nowego charakteru. Z inicjatywy sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w kilku miastach w Europie ludzie dobrej woli złączyli się w modlitwie w intencji ofiar handlu ludźmi. Jednym z takich miast był Lublin, gdzie w Kościele Świętego Ducha kilkaset osób wzięło udział w modlitwie.
Akcja modlitewna rozpoczęła się Eucharystią o godzinie 20.00. Następnie do północy trwało czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, które prowadziły siostry FMM oraz zespół Gospel On.
W tym czasie na ulicach Starego Miasta wolontariusze podchodzili do przechodniów rozdając ulotki o problemie handlu ludźmi i zapraszając do wejścia na krótką modlitwę do kościoła. Wiele osób pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie i włączyło się w adorację. Czuwanie zakończyło się osobistym i wspólnotowym uznaniem Jezusa za Pana i Zbawiciela, a także zawierzeniem Mu siebie samych i losów ofiar handlu ludźmi.
Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie nie zakończy się na tym jednym dniu, ale przyniesie owoce codziennej modlitwy i pamięci o współczesnych niewolnikach, a także przyczyni się do skuteczniejszej profilaktyki przed tym problemem.
Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej/red.
Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl