Home WiadomościArchiwum Zakończyły się sportowe zmagania w Dominikańskich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie

Zakończyły się sportowe zmagania w Dominikańskich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie

Redakcja
100302e.png Tadeusz Makuch oraz Magdalena Góra Majewska zostali mistrzami Polski w zakończonych w Korbielowie Dominikańskich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowbordzie. Zwycięzcą w snowboardzie okazał się o. Mirosław Pilśniak OP. W imprezie wzięło udział 146 osób.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa poznańska przed Gdańskiem i Służewem. Natomiast w klasyfikacji medalowej triumfował Korbielów przed Małym Cichym i Gdańskiem.

W pierwszych Dominikańskich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie rozgrywanych na stokach Pilska uczestniczyło niemal 160 osób. Oprócz silnej miejscowej reprezentacji reprezentacji w zawodach zmierzyły się ze sobą: duszpasterstwa akademickie z Gdańska i Warszawy-Freta, duszpasterstwo postakademickie z Warszawy-Freta, reprezentacja z Małego Cichego oraz z klasztorów w Warszawie na Służewie, Wrocławiu i Poznaniu.

Najstarszym uczestnikiem Mistrzostw był niezawodny o. Julian Różycki OP (rocznik 1939). W sportowych zmaganiach wziął tez udział o. Andrzej Kostecki OP z Budapesztu.

Prawie 80 uczestników z całej Polski oraz drugie tyle z samego Korbielowa wzięło udział w Dominikańskich Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie rozgrywanych na stokach Pilska w ostatnim tygodniu lutego. O. Tomasz Golonka OP przyjechał z Gdańska z liczną reprezentacją Duszpasterstwa Akademickiego. O. Mirosław Pilśniak OP przybył z Warszawy z przedstawicielami Duszpasterstwa PostAkademickiego z Freta. Bardzo licznie była reprezentowana druga "fretowska" wspólnota – Duszpasterstwo Akademickie. Silna ekipa przybyła wraz z o. Marcinem Barańskim OP ze szkoły w Małym Cichym. Ponadto reprezentowany był klasztor Warszawa – Służew oraz klasztor wrocławski i poznański. Najliczniej, co nie dziwi, reprezentowany był klasztor korbielowski – w zawodach startowało ponad 70-cioro dzieci oraz młodziez i rodzice z Dominikańskiej Szkółki Narciarskiej wraz z o. Mateuszem Jacukiewiczem OP oraz "świeżo upieczonym" pierwszym korbielowskim przeorem o. Przemysławem Ciesielskim OP. Najstarszym uczestnikiem Mistrzostw był niezawodny o. Julian Różycki OP (rocznik 1939). Zawody te miały również akcent międzynarodowy ponieważ przybył na nie o. Andrzej Kostecki OP z Budapesztu.


Wśród uczestników byli ludzie mający już doświadczenie w różnego rodzaju zawodach amatorskich. Byli też tacy, którzy dopiero stawiali swoje pierwsze narciarskie i snowboardowe kroki. Przez cztery dni trwały przygotowania: ćwiczenia z instruktorami, treningi na tyczkach oraz audiowizualne zajęcia teoretyczne. Codziennie była Eucharystia oraz adoracja. Najwytrwalsi zrywali się skoro świt na jutrznię. Wieczorami były projekcje ciekawych filmów, spotkania i rozmowy, a także ognisko na śniegu i pieczenie kiełbasek.

26. lutego, w samym dniu zawodów, pogoda była nieciekawa: chmury, silny wiatr, temperatura +5 stopni, a momentami mżawka. Nic jednak nie mogło zrazić stu czterdziestu sześciu gotowych na wszystko zawodników. Mimo trudnych warunków – mokrego i niezbyt szybkiego śniegu, coraz większych dziur na trasie giganta – udało się rozegrać fantastyczne zawody. Zacięta walka toczyła się w każdej grupie wiekowej, od przedszkolaków po seniorów. Niekwestionowanym bohaterem zawodów był trzynastoletni Łukasz Para z Małego Cichego, chłopak, który przed kilku laty w wypadku stracił dłoń wygrał swoją kategorię wiekową! Godne podziwu były przedszkolaki oraz senior o. Julian Różycki OP.

Na najwyższe uznanie zasłużyli ci, którzy dopiero co uczyli się jeździć na nartach, a już z niemałym powodzeniem starowali w swoich pierwszych zawodach.

Najostrzejsza walka rozegrała się jednak wśród seniorów. Dominikańskim Mistrzem Polski został murowany faworyt gospodarzy Tadeusz Makuch. Wśród kobiet triumfowała również faworytka gospodarzy Magdalena Góra Majewska. Mistrz i Mistrzyni otrzymali ufundowane przez o. Prowincjała Krzysztofa Popławskiego OP Puchary Świętego Jacka. Puchary te są pucharami przechodnimi; by je zachować Mistrzowie muszą wystartować w zawodach za rok i je obronić. A nie będzie łatwo bo konkurencja już zapowiedziała ostre przygotowania i jeszcze bardziej zaciętą walkę za rok.

W snowboardzie zwyciężył – mimo ręki w gipsie – o. Mirosław Pilśniak OP.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa poznańska przed Gdańskiem i Służewem. Natomiast w klasyfikacji medalowej triumfował Korbielów przed Małym Cichym i Gdańskiem.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali puchary, a wszyscy którzy stanęli na podium ¬– medale. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali książki wydawnictwa "W drodze" oraz pamiątkowe dominikańskie kubeczki z logo Mistrzostw oraz dyplomy. Nagrody te ufundowane były przez o. Prowincjała, Wydawnictwo "W drodze" oraz korbielowski klasztor.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda