Zastanawiali się duchowni i świeccy z Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.
W spotkaniu, które odbyło się w dniach od 29 sierpnia do 1 września w Małem Cichem, uczestniczyło 12 osób. Obrady prowadzili dominikanie: o. Radosław Broniek, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach w Warszawie i o. Emil Smolana, który pracował w podobnym ośrodku w Poznaniu.
„Chcieliśmy podsumować 19-letnią działalności naszych ośrodków, a jednocześnie przemyśleć nowe wyzwania, metody i środki działania, by lepiej i efektywniej nieść pomoc potrzebującym i służyć Kościołowi w Polsce” – mówi o. Smolana.
„Wśród tematów pojawiły się choćby takie zagadnienia jak: kwestia dotychczasowej nazwy ośrodków, tworzenia nowego statutu, nowych zagrożeń wiary i działalności w Internecie” – dodaje o. Smolana.
Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach swą działalność prowadzą nieprzerwanie od 19 lat. Pierwszy ośrodek powołano w Krakowie w 1994 roku, po nim powstały kolejne w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Informują one o nowych ruchach religijnych, sektach oraz zjawiskach z pogranicza religii i duchowości.
Ich zadaniem – jak podkreślają dominikanie – jest „ochrona człowieka przed manipulacją psychologiczną, doktrynalną i ideologiczną, niesienie pomocy ludziom uwikłanym w sekty i uzależnionym od indoktrynacji psychicznej, a także ich bliskim i przyjaciołom”.
„Jeden z ostatnich listów Episkopatu Polski »O zagrożeniach naszej wiary«, pokazał, że praca naszych Ośrodków cieszy się uznaniem i aprobatą Kościoła w Polsce” – mówi o. Smolana.
Mowa o dokumencie biskupa Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, w którym hierarcha napisał z uznaniem o Dominikańskich Ośrodkach Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, zachęcając do korzystania z ich pomocy.