Krakowscy bracia kaznodzieje ofiarują swoim współbraciom w Katowicach relikwie Świętego Jacka – pierwszego polskiego dominikanina.
O ofiarowanie relikwii poprosił krakowski klasztor o. Michał Śliż, proboszcz prowadzonej przez dominikanów od pół roku pięciotysięcznej parafii Przemienienia Pańskiego w śródmieściu Katowic – gdzie Zakon Kaznodziejski od wielu lat starał się o otwarcie klasztoru.
„Dostaliśmy zgodę na relikwie pierwszego stopnia, których autentyczność potwierdził swoim podpisem kardynał Karol Wojtyła, gdy był arcybiskupem krakowskim” – mówi o. Śliż.
9 lutego z Katowic uda się do Krakowa kilkudziesięcioosobowa pielgrzymka parafian. Podczas mszy świętej u grobu Świętego Jacka w Bazylice Świętej Trójcy, krakowscy dominikanie przekażą relikwie parafialnej delegacji. Na początku marca zostaną one wprowadzone uroczyście do dominikańskiej świątyni w Katowicach.
„Wierzymy, że to Święty Jacek przyczynił się do tego, że jesteśmy w Katowicach. Chcemy, aby jego wstawiennictwo wspierało teraz zapoczątkowane przez nas dzieło. Nie wyobrażamy sobie również, by relikwii Jacka nie było na ziemi, której jest patronem” – tłumaczy o. Śliż.
Jacek Odrowąż urodził się w 1183 roku w Kamieniu Śląskim w zasłużonej dla Polski rodzinie szlacheckiej. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 roku wraz z Błogosławionym Czesławem przyjął w Rzymie habit dominikański z rąk Świętego Dominika. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego wysłał go do Polski.
Jacek założył klasztory dominikańskie w Krakowie, Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie.
W 1594 roku papież Klemens VIII kanonizował go. Święty Jacek, którego liturgiczne święto przypada 17 sierpnia, jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.