Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, od 2002 r. patrona Polski, rozpoczęły się w sanktuarium narodowym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie w piątek, 15 maja. O godz. 19.00 abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, przewodniczył liturgii w obrządku bizantyjsko-ukraińskim. – Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności, pracował wśród unitów.
miejsce także duchowni i wierni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego –
mówi ks. Kazimierz Kubacki SI, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli i
kustosz sanktuarium.
Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.
Od roku 2002 św. Andrzej Bobola jest patronem Polski, której przychodził z pomocą w różnych, trudnych momentach jej dziejów. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady.
W czerwcu 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się integralne relikwie św. Andrzeja, tytuł sanktuarium narodowego. Posługę duszpasterską w parafii sprawują od dnia jej ustanowienia księża jezuici. Sanktuarium, w którym spoczywają relikwie Męczennika, wybudowano w latach 1980-1989. W 60. rocznicę kanonizacji św. Andrzeja Boboli, w roku 1998, sprowadzono jego relikwie z Rzymu do Warszawy. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony drugorzędnym patronem Polski.
Polsce
Święty Andrzeju Bobolo,
nasz wielki Patronie!
Dziękujemy Wszechmocnemu za to,
że do świętych Wojciecha i Stanisława,
patronów z początku naszych dziejów,
dodał u boku Królowej Polski Ciebie.
Twoje życie dopełnione męczeństwem
zaowocowało rosnącym kultem
w pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej.
Obecnie w niepodległej Ojczyźnie
patronujesz odnowie naszego życia,
tak osobistego, jak i społecznego,
żeby wzrastała jedność
w Polsce, Europie i świecie.
Niech Twój patronat pomaga nam
cierpliwie pokonywać trudności
dzięki modlitwie i działaniu
w imię Jezusa Chrystusa,
Twojego i naszego Pana,
który z Ojcem żyje i króluje
w jedności Ducha Świętego
przez wszystkie wieki wieków.
Amen.
Sanktuarium
pamiątek martyrologii polskiej
(SI/md © Biuro Prasowe KEP 2009)