Świętokrzyskie Nocne Czuwania pielgrzymów, dni skupienia dla młodzieży z całego kraju oraz koncerty z cyklu Zamkowe Spotkania z Muzyką – to najważniejsze wakacyjne propozycje duchowe i kulturalne dla pielgrzymów Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – kustoszy świętokrzyskiego Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
W trzeci piątek miesiąca lipca, sierpnia i września oblaci zorganizują Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Rozpoczynać się one będą o godz. 20.00 przy Krzyżach Katyńskich (Golgocie Wschodu) w Hucie Szklanej. Po modlitwie pielgrzymi udając się do świątyni będą uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej. W świętokrzyskim kościele odprawione zostanie nabożeństwo pokutne, będzie też okazja do sakramentu pokuty i pojednania. Czuwanie zakończy uroczysta Eucharystia sprawowana w intencjach zanoszonych przez pątników. W ostatnich latach nocne czuwania cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród wiernych.
W dwóch turach – od 9 do 13 lipca i od 30 lipca do 3 sierpnia ojcowie oblaci zorganizują Dni Skupienia dla młodzieży męskiej (od drugie klasy gimnazjom wzwyż) z całego kraju. Animować je będzie o. Krzysztof Jurewicz OMI wraz z o. Łukaszem Krauze OMI. Więcej informacji na ten temat na stronie: www.powolania.oblaci.pl
W ramach imprez kulturalnych organizowanych czasie letnim na Świętym Krzyżu w niedzielę 8 lipca odbędzie się koncert z cyklu Zamkowe Spotkania z Muzyką. Rozpocznie się po Mszy św. – sumie. Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej melomani usłyszą słynne transkrypcje muzyki klasycznej w wykonaniu Krzysztofa Korbana, który będzie grał na akordeonie koncertowym, w drugiej części wystąpi Zespół Kameralistów „Omega”.
– Serdecznie zapraszamy – dzieci, młodzież i starszych, pielgrzymów i turystów do najstarszego Sanktuarium w Polsce. Niechaj pobyt na tym świętym miejscu wzmocni siły fizyczne i duchowe, by każdy napełniony Bożą mocą i miłością był radosnym człowiekiem – zachęca w rozmowie z KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik oblatów świętokrzyskich.
– Czas wakacji jest czasem odpoczynku, regeneracji sił fizycznych, czasem wędrowania i pielgrzymowania. Od wielu już lat nasze Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest miejscem odwiedzanym przez wielu pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy, którzy odpoczywają w Górach Świętokrzyskich – podkreślił zakonnik.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
KAI/slo
Za: www.deon.pl