Jezus spoczywa w grobie. Nocą w Wielki Piątek, i przez cały dzień w Wielką Sobotę, aż do Liturgii Wigilii Paschalnej.
Tradycyjnie dekoracja Grobu Pańskiego przygotowana została w głównej części Kaplicy Matki Bożej. Nad całością prac przygotowawczych czuwał o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Wystrój tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze jest wielkim wołaniem o dar życia. Hasło i przesłanie to słowa: „Tak dla życia”. Centralne miejsce to podwyższenie, na którym ustawiona została monstrancja z Najśw. Sakramentem oraz figura umęczonego Jezusa Chrystusa.
Stosownie do przesłania tegorocznego Grobu Pańskiego, poniżej monstrancji umieszczona została duża fotografia przedstawiająca rozłożone dłonie, a w nich figurki dzieci w 10. tygodniu życia płodowego. Główną dekorację stanowią piękne, duże fotografie kilkumiesięcznych dzieci.
„Wiemy, jaki jest dziś przyrost naturalny w naszym kraju, chcą przedłużać czas pracy, ale nikt nie mówi o dzieciach. W tej dekoracji Grobu Pańskiego chciałem pokazać na przestrzeni 10 lat, ile w Polsce dzieci przychodzi na świat, a ile osób odchodzi z tego świata. Są cyfry – od roku 2002 do 2011. Warto się na tym zastanowić” – mówi jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.
„Od monstrancji wychodzą ręce, które ‘podają życie’. To życie ‘przechodzi’ przez całą Kaplicę, dosłownie – tłumaczy o. Bronisław Kraszewski – Po bokach mamy cztery plansze różnej wielkości, na których umieszczone są fotografie dzieci. Mamy także kilka pustych wózków, które czekają na te dzieci. Symbolem życia są małe światełka”.
Po Liturgii Wielkiego Piątku Najśw. Sakrament został umieszczony w monstrancji z Roku Eucharystycznego, okrytej welonem, i uroczyście przeniesiony do Kaplicy Matki Bożej, do Bożego Grobu. Modlitewne czuwanie przy grobie Chrystusa będzie trwało całą noc.
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr