Home Jan Paweł II - Niedzielna modlitwa Maryjna 1983.11.20 – Rzym – Jan Paweł II, Eschatologiczne Królestwo Chrystusa. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański poświęcone siostrom klauzurowym

1983.11.20 – Rzym – Jan Paweł II, Eschatologiczne Królestwo Chrystusa. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański poświęcone siostrom klauzurowym

Redakcja
Jan Paweł II

ESCHATOLOGICZNE KRÓLESTWO CHRYSTUSA. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI POŚWIĘCONE SIOSTROM KLAUZUROWYM

Rzym, 20 listopada 1983 r.

 

Eschatologiczne królestwo Chrystusa i Boga wypełni się, kiedy Pan będzie wszystkim we wszystkich, unicestwiwszy wpierw panowanie Szatana, grzechu i śmierci.

Królestwo Boże jest już jednak obecne „w tajemnicy” historii i działa w tych, którzy je przyjmują. Jest obecne w rzeczywistości Kościoła, który jest sakramentem zbawienia, a równocześnie tajemnicą, której granice znane są jedynie miłosierdziu Ojca, pragnącego zbawić wszystkich. Świętość Kościoła tutaj na ziemi jest zapowiedzią przyszłej pełni królestwa.

Wspaniałe określenia owego królestwa z Listu do Kolosan odnoszą się do wszystkich chrześcijan, lecz w sposób szczególny do Maryi, całkowicie zachowanej od władzy zła: „On uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna” (1,13). To właśnie w Chrystusie królestwo Boże wtargnęło w historię, a ci, którzy je przyjęli, stali się jego uczestnikami: „tym (…) którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego” (J 1,12). Maryja, Matka Jezusa i wierna uczennica Słowa, w pełni weszła do królestwa. Cała Jej egzystencja jako stworzenia umiłowanego przez Pana (kecharitoéne) i ożywianego przez Ducha jest konkretnym świadectwem i zapowiedzią rzeczywistości eschatologicznych.

Najświętsza Maryja Panna, będąca znakiem i zadatkiem przyszłych dóbr już w swym ziemskim życiu, teraz zaś przebywająca w chwale u boku Chrystusa Pana, jest obrazem i wypełnieniem królestwa Bożego. Ona jest pierwsza, która poszła za Chrystusem „pierworodnym spośród wielu braci”, „początkiem nowego stworzenia” i „Głową Kościoła” (por. Kol 1,18-20). Ona jest pierwszą, która odziedziczyła Jego chwałę. Wyniesienie do chwały Maryi, naszej siostry, jest najwspanialszym potwierdzeniem słów Pisma: „Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie” (Ef 2,6). Jej wejście do eschatologicznego królestwa Bożego jest zadatkiem i gwarancją udziału całego Kościoła, Ciała Chrystusowego, w chwale swego Pana.

Jutro, w liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Kościół będzie obchodził Dzień pro orantibus, to znaczy dzień poświęcony pamięci o zakonnicach klauzurowych, rozsianych po całym świecie. One – jak stwierdza II Sobór Watykański – należą do tych Instytutów, które całkowicie oddają się kontemplacji, zajmują się jedynie Bogiem w samotności, w milczeniu, w nieustannej modlitwie i gorliwej pokucie oraz posiadają szczególne miejsce w mistycznym Ciele Chrystusa. „Bogu bowiem składają doskonałą ofiarę chwały, a ludowi Bożemu dodają blasku przez obfite owoce świętości, zagrzewają go przykładem i przyczyniają się do jego wzrostu dzięki tajemniczej płodności apostolskiej. Tak więc są ozdobą Kościoła i zdrojem łask niebieskich”.

Siostry klauzurowe – ku którym zwracają się moje i wasze najlepsze życzenia – modlą się za nas. Jest więc rzeczą słuszną, aby wszyscy członkowie Kościoła odpowiedzieli wdzięcznością na tę ich wielką duchową wspaniałomyślność. Wdzięczność ta powinna się przejawić w gorącej modlitwie, w szczerym szacunku i konkretnej pomocy – nawet ekonomicznej – wobec tych naszych sióstr, które w tak radosny i przykładny sposób poświęciły swoje życie Panu.


Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 336-337

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda