Home Jan Paweł II - Niedzielna modlitwa Maryjna 1992.09.06 – Castel Gandolfo – Jan Paweł II, Sanktuarium św. Róży w Limie. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański

1992.09.06 – Castel Gandolfo – Jan Paweł II, Sanktuarium św. Róży w Limie. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański

Redakcja
Jan Paweł II

SANKTUARIUM ŚW. RÓŻY W LIMIE. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ ANIOŁ PAŃSKI 

Castel Gandolfo, 06 września 1992 r.

 

Po zakończeniu pobytu w górach regionu Cadore z radością pozdrawiam dziś przede wszystkim was, drodzy mieszkańcy Castel Gandolfo, którzy, jak zawsze, gościcie mnie serdecznie i z sympatią w swoim uroczym miasteczku. Wśród was czuję się jak w rodzinie. Serdecznie dziękuję wam za życzliwość i troskę.

Pozdrawiam również obecnych tu pielgrzymów i wszystkich, którzy w tej chwili łączą się z nami duchowo, by wspólnie odmówić modlitwę „Anioł Pański”. Każdego zapewniam o mojej miłości i wdzięczności.

Umiłowani! Podejmując na nowo naszą duchową pielgrzymkę do sanktuariów kontynentu amerykańskiego z okazji 500-lecia jego ewangelizacji, udajemy się dzisiaj do Limy, stolicy Peru, by nawiedzić świątynię pod wezwaniem św. Róży.

Róża, młoda Metyska zafascynowana Chrystusem i Jego krzyżem, jest pierwszym owocem świętości dojrzałym w Ameryce u samych początków ewangelizacji. Sanktuarium jej poświęcone, będące celem stałych pielgrzymek, obejmuje kościół, ogród i dom, w którym żyła i gdzie umarła 24 sierpnia 1617 r., mając niewiele ponad 30 lat.

W bardzo młodym wieku Róża przywdziała habit trzeciego zakonu św. Dominika. W ogrodzie swego domu zbudowała sobie pustelnię, w której oddawała się modlitwie i pokucie, czyniąc znaczne postępy na drodze cnoty i kontemplacji boskich tajemnic. Pustelnia ta, przekształcona następnie w kaplicę, stała się dziś ogromną świątynią, którą niedawno konsekrowano.

Róża z Limy, pierwsza święta Ameryki, poprzez swe proste i surowe życie, łagodność charakteru, gorące słowo i apostolstwo wśród ubogich, Indian i chorych, była również odważną ewangelizatorką, wymownym świadkiem decydującej roli, jaką kobieta odgrywała i nadal odgrywa w głoszeniu Ewangelii.

Najbliższa Konferencja w Santo Domingo z pewnością przypomni świętych mężczyzn i kobiety Ameryki Łacińskiej i podkreśli z mocą, że najbardziej świetlanym owocem ewangelizacji jest świętość. Niech Kościół Ameryki Łacińskiej, bogaty 500-leciem wiary, które obchodzimy, stanie się matką licznych i wiernych naśladowców Chrystusa.

Prośmy o to Maryję, która była pierwszą ewangelizatorką tego kontynentu, pełnego możliwości i nadziei potrzebnych do szerzenia ewangelicznego orędzia.


Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 799

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda