Home Jan Paweł II - Niedzielna modlitwa Maryjna 1979.05.06 – Rzym – Jan Paweł II, Chrystus czeka na odpowiedź powołanych. Rozważanie przed modlitwą Regina Caeli

1979.05.06 – Rzym – Jan Paweł II, Chrystus czeka na odpowiedź powołanych. Rozważanie przed modlitwą Regina Caeli

Redakcja
Jan Paweł II

CHRYSTUS CZEKA NA ODPOWIEDŹ POWOŁANYCH. ROZWAŻANIE PRZED MODLITWĄ REGINA CAELI

Rzym, 06 maja 1979 r.

 

Kościół poświęca IV niedzielę Wielkanocy Dobremu Pasterzowi. Jest to postać bardzo interesująca i droga pierwotnemu Kościołowi rzymskiemu, jak to wynika z tylu historycznych świadectw. Jest to postać bogata w znaczenia dla tych, którzy są obeznani z Pismem Świętym.

Dobry Pasterz to Jezus Chrystus, Syn Boga i Maryi, nasz Brat i Odkupiciel. Co więcej: trzeba powiedzieć, że On jest jedynym, prawdziwym i wiecznym Pasterzem naszych dusz! Określając siebie samego tym tytułem, uzasadnia jednocześnie motywy i zasadność przypisania sobie tej nazwy: tylko On w rzeczywistości zna swe owce i one Go znają (por. J 10,14); tylko On „daje życie za swe owce” (J 10,11); tylko On kieruje nimi i prowadzi je po pewnych drogach; tylko On broni je od złego, które jest tu symbolizowane przez drapieżnego wilka. W tym wspaniałym dziele Chrystus nie chce jednak być i działać sam, ale pragnie mieć przy sobie współpracowników – ludzi wybranych z ludu, dla ludu (por. Hbr 5,1) – ludzi, których wzywa szczególnym „powołaniem” miłości, którym udziela swej świętej władzy i wysyła ich w świat jako Apostołów, aby kontynuowali zawsze i wszędzie, aż do końca czasów, jego zbawcze posłannictwo. Chrystus więc potrzebuje, pragnie odpowiedzi „powołanych”, ich gorliwości i miłości, aby móc poznawać, prowadzić, bronić i kochać tyle innych owiec, poświęcając, jeśli trzeba, także i życie za nie!

Oto dlaczego IV niedziela Wielkanocy mówiąc o Dobrym Pasterzu przypomina nam o tych, którzy są wybrani i posłani, aby przedłużać w czasie i w przestrzeni posłannictwo Chrystusa (biskupi i kapłani) i przypomina też sprawę powołań – przedmiot tylu nadziei i niepokojów Kościoła. Mając na uwadze to, że – jak stwierdza Sobór –„obowiązek budzenia powołań ciąży na całej społeczności chrześcijańskiej” i mając przed oczyma wagę tego problemu, rodzi się spontanicznie idea, aby połączyć niedzielę Dobrego Pasterza z gorącą i pełną ufności modlitwą do Pana. Ona bowiem pozwala nam odkrywać nieustannie wymiary tego Królestwa, o którego przyjście modlimy się codziennie powtarzając słowa, których nauczył nas Chrystus. Wtedy też poznajemy, jakie jest nasze miejsce w realizacji tej prośby: „Przyjdź królestwo twoje …” Kiedy modlimy się, dostrzegamy łatwiej „pola, jak bieleją na żniwo” (J 4,35) i rozumiemy znaczenie słów, które Chrystus wypowiedział patrząc na nie: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Mt 9,38).

Wspólnota chrześcijańska musi czuć się więc głęboko zaangażowana w modlitwę, jeśli chce rozwiązać w sposób skuteczny i zadowalający sprawę powołań. Musi modlić się dużo, z ufnością i wytrwałością, nie zaniedbując ponadto odpowiednich inicjatyw duszpasterskich i dając, szczególnie przez dusze „konsekrowane”, jasne świadectwo życia przeżytego w wierności powołaniu Bożemu. Trzeba z łagodną przemocą zmusić Serce Pana, który raczył powołać nas do współpracy ze sobą w utwierdzaniu i rozszerzaniu swego Królestwa na ziemi, aby „miłość Chrystusowa”(2 Kor 5,14) rozbudziła Boże powołanie w sercach wielu młodych i w innych duszach szlachetnych i wspaniałomyślnych. Niech pobudzi wahających się do powzięcia decyzji, podtrzymuje w wytrwałości tych, którzy dokonali już wyboru w służbie Boga i braci. Niech Bóg da wszystkim zrozumienie, że obecność, jakość, liczba i wierność powołaniu jest znakiem żywej i dynamicznej obecności Kościoła w świecie i stanowi motyw nadziei na jego przyszłość.

Zwracam się także ze szczególnym i serdecznym apelem do młodych. Najdrożsi, spójrzcie na ideał reprezentowany przez postać Dobrego Pasterza – ideał światła, życia, miłości. Pomyślcie jednocześnie, jak bardzo naszym czasom potrzebne są takie ideały. Jeśli Bóg spojrzy na was z upodobaniem, jeśli was wybierze, jeśli powoła was, abyście byli jego współpracownikami, nie ociągajcie się ani chwili w swym wspaniałomyślnym „tak” – na wzór odpowiedzi, jaką dała Panna Najświętsza aniołowi. Nie będziecie żałowali! Wasza radość będzie prawdziwa i pełna. Wasze życie okaże się bogate w owoce i zasługi, ponieważ staniecie się z Nim i przez Niego posłańcami pokoju, czyniącymi dobrze, współpracownikami Boga w zbawianiu świata.


Za: Jan Paweł II, Dzieła zebrane, t.15, Modlitwy i rozważania, cz. I Niedzielna modlitwa maryjna 1978-1992, Kraków 2009, s. 49-50

Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda