Home WiadomościZ kraju Książka sercanina na rok chrześcijańskiej nadziei

Książka sercanina na rok chrześcijańskiej nadziei

Redakcja

Do popularnych publikacji z serii: myśli, rozważania na każdy dzień, dołącza kolejna: „Z nadzieją na każdy dzień”. Książka zbiega się z ogłoszonym przez papieża Rokiem Jubileuszowym 2025, jako Rokiem Nadziei. Jest też po mistrzowsku edytorsko wydana.

Przyznam, że kiedy rozpakowałem przesyłkę od jej autora – sercanina ks. Józefa Gawła, moim pierwszym wrażeniem było zaskoczenie, że tak przepiękne książki jeszcze się ukazują, a Dom Wydawniczy „Rafael”, zdecydował się na taki dość kosztowny projekt drukarski.

Słowa uznania także dla projektu graficznego, którego ogromnym plusem jest prostota, czytelne ułożenie tekstu i ciekawe, niezwykle subtelne grafiki zapowiadające poszczególne rozdziały. No i okładka, pełna gałązek z drzewa oliwkowego – symbolu chrześcijańskiej nadziei, który spotykamy na kartach Starego i Nowego Testamentu, jako roślinę symbolizującą wszystko, co najlepsze: mądrość, sprawiedliwość, pokój i miłosierdzie, wolność i zwycięstwo, honor i dumę, a przede wszystkim Boże błogosławieństwo dla człowieka i świata. Gałązki oliwne są także na obwolucie książki i na każdej stronie, co jeszcze bardziej podkreśla różne refleksje na temat nadziei.

Ks. Gaweł we wprowadzeniu zaznacza, że wiara i nadzieja są fundamentalnym elementem życia duchowego i egzystencjalnego każdego człowieka. „Nadzieja jest siłą duchową, która pozwala ludziom stawić czoła trudnościom, cierpieniu i wyzwaniom, opierając się na Bożym miłosierdziu i niezachwianej wierze w Jego plan dla ludzkości” – pisze, dodając, że żyjąc nadzieją, mamy sami przywracać ją tam, gdzie ludzie cierpią różne udręki i niepokoje.

Podobnie nauczali papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI, których wypowiedzi o nadziei często ks. Gaweł cytuje w książce. Papież z Niemiec rzeczywistości chrześcijańskiej nadziei poświęcił nawet osobną encyklikę „Spe Salvi”, w której podkreślił, że „nadzieja jest cudownym odkryciem, że nawet gdyby spotkały człowieka wielkie trudy i przeciwności, to mimo wszystko i wbrew wszelkiej po ludzku tylko pojętej nadziei będzie on ufał Bogu, który poprowadzi tak, by człowiek nigdy nie zwątpił w Jego bliskość i pomoc”.

Z tym papieskim przesłaniem o nadziei, która oparta jest o Boga, o Jego miłość i obietnice, korespondują tytuły rozpoczynające kolejny miesiąc rozważań. Przytoczę kilka: Nie bój się; pokładaj ufność; zachowaj pokój; bądź mężny, dotrzymaj wierności.

Obecny metropolita warszawski abp Adrian Galbas w czasie Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego, wprowadzającego w treści nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce powiedział m.in., że „nadzieja to pewność, że droga, którą mi proponuje Ewangelia, jest prawdziwa, że nie wywiedzie mnie w pole”.

Czytelnicy prezentowanej książki mogą być pewni, że wszystkie rozważania w niej zawarte nie są tanim optymizmem czy pogodnym patrzeniem w przyszłość. Nadzieja bowiem, jaką proponuje człowiekowi Chrystus ma głębsze podstawy i dotyka przyszłości wiecznej, obiecanej przez Boga. Nadzieja dla wierzącego to nie symbol, ale rzeczywistość realna, choć jest w niej zawsze moment zawierzenia, powierzenia się miłosiernemu Bogu, który wiele razy w historii zbawienia wykazał, że dotrzymuje słowom danej obietnicy.

I właśnie o takiej nadziei jest ta książka. Można ją porównać do owej biblijnej gałązki oliwnej przyniesionej Noemu przez gołębicę, która wlała w jego serce nadzieję, że Bóg nie zapomina o tych, którzy są Mu wierni.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ


Ks. Józef Gaweł SCJ, „Z nadzieją na każdy dzień”, Dom Wydawniczy „Rafael”, Kraków 2024, str. 424

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda