Home WiadomościZ kraju Zakończyła się 22. edycja Jasnogórskich Wieczorów Organowych

Zakończyła się 22. edycja Jasnogórskich Wieczorów Organowych

Redakcja

Na Jasnej Górze zakończyła się 22. edycja Jasnogórskich Wieczorów Organowych. Adwentowe muzyczne oczekiwanie na przyjście Jezusa zwieńczył koncert Stanisława Maryjewskiego. Artysta jest organistą w Archikatedrze Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej, a także kompozytorem. Na swoim koncie ma ponad 40 nagranych płyt. Wiele z nich to pierwsze światowe nagrania polskiej i francuskiej muzyki organowej.

W Bazylice zabrzmiał m.in. chorał adwentowy i koncert D-dur Jana Sebastiana Bacha, trio Gottfrieda Augusta Homiliusa, niemieckiego kompozytora czy twórczość włoskich i francuskich artystów. Stanisław Maryjewski wykonał także utwory upamiętniające Françoisa Dubois francuskiego organistę i kompozytora, a także polskiego organistę i dyrygenta Mieczysława Sużyńskiego. W tym roku przypada ich 100 rocznica śmierci.

Artysta zaprezentował także swoje własne kompozycje, których rękopis i przedruk ofiarował Matce Bożej. – Całe swoje życie związałem z organami, Matką Bożą i Kościołem. Maryjność także przejawia się w mojej twórczości. Dziś pragnę Jej ofiarować „Ave Maria” i „Salve Regina”. Utwory oparte są na antyfonach brewiarzowych, łacińskich – mówił Stanisław Maryjewski. Dodał, że organy w Bazylice są przepięknym instrumentem, którym Jasna Góra może się szczycić na całym świecie, bo jak zaznaczał artysta „to brzmienie jest niesamowite”, wyraził wdzięczność i radość, że może zagrać w takim miejscu.

Do udziału w tych muzycznych adwentowych spotkaniach zapraszani są zawsze najlepsi artyści, organiści z różnych stron Polski, tak też było i w tej edycji. Nie zabrakło utworów skomponowanych dla Królowej Polski. Pierwszy koncert zagrał Maciej Zakrzewski, który wykonał litanię do Matki Bożej własnej kompozycji. Przyznał, że Jasna Góra jest dla niego i wielu artystów miejscem, gdzie „rodzi się natchnienie” do tworzenia muzyki sakralnej. -Cytaty muzyczne „Bogurodzicy” czy Apelu Jasnogórskiego natychmiast przywołują nasze serce w to miejsce, konsolidują nas. To jest wyjątkowe miejsce, nie tylko religijne, ale też historyczne. Serce Polaków tu mocniej drga – mówił Maciej Zakrzewski. Kompozytor ofiarował Jasnej Górze partyturę „Hymne à la Vierge Marie”, której inspiracją były pieśni z Apelu Jasnogórskiego.

Artyści podkreślają wielkie znaczenie w ich twórczości i życiu jasnogórskiego sanktuarium. Maciej Semla, organista, dyrygent chóralny, pianista i pedagog podczas drugiego koncertu, w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych zaprezentował w Bazylice utwory niemieckich kompozytorów m.in. twórczość Jana Sebastiana Bacha wykonując jego trzy chorały, dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdya, niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu, a także twórczość Mieczysława Sużyńskiego polskiego kompozytora, organisty i dyrygenta. Maciej Semla podkreślał, że utwory, które zagrał były adwentowe, kontemplacyjne i uroczyste. – Muzyka potrafi skierować nasze myśli i czyny do bycia lepszymi i pomaga też w przygotowaniu na powtórne przyjście Jezusa na końcu czasów – mówił artysta. Dodał, że jest pod wielkim wrażeniem Jasnej Góry, miejsca, gdzie „bije serce Polski”.

Jasnogórskie Wieczory Organowe już od 22 lat wpisują się w adwentowy program w sanktuarium. – Chcieliśmy ten niezwykły czas dopełnić pięknem muzyki sakralnej. Może ona nam pomóc w przygotowaniu do nadchodzących świąt, w wyciszeniu i refleksji – powiedział o. Sebastian Matecki, koordynujący ten projekt. Paulin dodał, że w sanktuarium grało wielu muzyków, którzy zostawili swój piękny ślad i każdy z nich zaprezentował coś, co poruszyło publiczność. – Bardzo się cieszę, że na Jasnej Górze wystąpili wspaniali artyści, którzy ubogacili nas swoimi talentami i twórczością. Oczywiście dopisała także publiczność, wielu ludzi z chęcią i radością przybywało, aby wysłuchać tych koncertów – podkreślił o. Matecki. Zauważył, że to spotkanie z Sacrum w muzyce jest ważne, szczególnie w takim miejscu jak Jasna Góra, bo jak zaznaczał paulin tutaj wszystko harmonizuje. – Harmonizuje przestrzeń Bazyliki barokowej i piękny jej wystrój. Będąc w tym otoczeniu i przy Chrystusie i Matce Bożej czujemy moc tego piękna, które pochodzi od Boga – wyjaśniał i dodał, że są świadectwa ludzi, którzy jak weszli do Kościoła i usłyszeli muzykę sakralną doznali nawrócenia. Życzył, aby takich nawróceń było jak najwięcej i by to, co poruszyło serca podczas muzycznych spotkań pozostało jak najdłużej. Paulin wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pomogli mu w organizacji tej edycji, także mediom, które informowały o tym wydarzeniu.

O. Sebastian Matecki od 22. lat organizuje Jasnogórskie Wieczory Organowe, ale muzyka w jego sercu jest o wiele dłużej. Już 50 lat gra, śpiewa i także dzieli się swoim talentem nie tylko ze swoimi współbraćmi, ale także z wiernymi. Pielgrzymi czasami mogą usłyszeć o. Mateckiego podczas Apelu Jasnogórskiego.

Organy na Jasnej Górze pod względem wielkości znajdują się w czołówce tego typu instrumentów w Polsce. Ich brzmienie aktualnie kwalifikuje go do grona wielkich organów symfonicznych, a liczba głosów stawia go na trzecim miejscu w Polsce. Można na nim wykonywać także całą wielką literaturę organową, zwłaszcza epoki symfonizmu XIX i XX w.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda