6 grudnia 2024 roku zapisze się w historii Opactwa Benedyktynów w Lubiniu jako dzień podpisania deklaracji o współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie. To porozumienie otwiera nowy rozdział w ochronie i popularyzacji zabytkowego księgozbioru klasztoru, który od wieków jest integralną częścią polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Dzięki zaangażowaniu wysoko wykwalifikowanej kadry, nowoczesnym technologiom i doświadczeniu leszczyńskiej książnicy w digitalizacji, obie instytucje będą wspólnie pracować nad zabezpieczeniem cennych zbiorów oraz udostępnieniem ich szerokiemu gronu odbiorców.
Podpisana umowa zakłada m.in.:
- Digitalizację starodruków i rękopisów, które będą dostępne online w ramach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej.
- Konserwację i ochronę zbiorów zabytkowych, z zachowaniem najwyższych standardów.
- Wsparcie techniczne i doradcze przy modernizacji infrastruktury bibliotecznej Opactwa w Lubiniu.
- Organizację wspólnych wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje czy publikacje promujące dziedzictwo kulturowe.
– „Nasze księgozbiory stanowią nie tylko świadectwo historii klasztoru, ale także część kultury narodowej i europejskiej. Dzięki tej współpracy możemy nie tylko zachować, ale i udostępnić nasze skarby naukowcom oraz miłośnikom historii na całym świecie” – powiedział o. Efrem Michalski OSB, przełożony Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.
– „Leszczyńska Galeria będzie miała możliwość zaprezentowania niezwykłych zbiorów zgromadzonych w lubińskim opactwie w naszej bibliotece cyfrowej. To podniesie rangę i prestiż naszej placówki. To będzie bezpieczne przeglądanie. Najważniejsze, że będzie to przeglądanie, które sprawi, iż to co się udało uchronić i uratować o.o. Benedyktynom, zostanie pokazane i udostępnione, w jak najlepszy sposób” – dodał Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.
W ramach porozumienia już rozpoczęto pierwsze prace digitalizacyjne, a w najbliższym czasie zostanie zainaugurowana Cyfrowa Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Będzie ona dostępna dla wszystkich, umożliwiając swobodny dostęp do unikatowych starodruków i rękopisów, które dotychczas pozostawały poza zasięgiem szerokiej publiczności.
Podjęte działania obejmują także kompleksowy remont i modernizację klasztornej biblioteki, aby sprostać wymaganiom współczesnych czasów i zapewnić nowoczesną funkcjonalność.
– „Dla św. Benedykta klasztor bez książek jest niemożliwy. Pragniemy, aby nasza biblioteka stała się nowoczesnym dziełem, łączącym to, co dawne, z nowoczesnością, zgodnie z najchwalebniejszymi tradycjami Zakonu Świętego Benedykta” – podsumował o. Efrem Michalski OSB.
Porozumienie to jest nie tylko wyrazem troski o spuściznę przeszłości, ale także symbolem współpracy na rzecz kultury i wiedzy. Wspólny wysiłek Opactwa i Biblioteki w Lesznie pozwoli zachować wyjątkowe dziedzictwo i udostępnić je kolejnym pokoleniom, jednocześnie budując przyszłość.
Zapraszamy do śledzenia prac i wspierania naszych przedsięwzięć!
Więcej o lubińskiej bibliotece można przeczytać, klikając → tutaj