W dniach 28-31 października 2024 r. w Warszawie spotkało się 25 koordynatorów inspektorialnych ds. szkół salezjańskich w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Były reprezentowane następujące kraje i regiony: Hiszpania, Francja, Włochy, Irlandia, Wielka Brytania, Słowacja, Węgry, Polska, Portugalia, Chorwacja, Niemcy i Turcja, a także Bliski Wschód i Afryka Północna (Maroko i Egipt).
Komisja ds. Szkół Salezjańskich w Europie, składająca się z osób świeckich i zakonnych, ma za zadanie refleksję, aktualizację oraz budowanie i wzmocnienie sieci szkół w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Głównym tematem spotkania, prowadzonego przez dra Antonio Rodrígueza, szefa Komisji, było zdrowie psychiczne w salezjańskich wspólnotach wychowawczych. Antonella Sinagoga, z Sektora Duszpasterstwa Młodzieży, która również była obecna na tym spotkaniu, przedstawiła wytyczne dotyczące towarzyszenia w odniesieniu do tego szczególnego i istotnego aspektu.
Ze swojej strony dr Rodríguez przedstawił główne wyniki badań przeprowadzonych na szeroką skalę w szkołach salezjańskich w Europie za pośrednictwem Uniwersytetu “CES Don Bosco” w Madrycie, który zebrał, uporządkował i odpowiednio opracował te ponad 33 000 uzyskanych odpowiedzi.
Głos zabrała również Sara Sechi, sekretarz wykonawcza “Don Bosco International” (DBI), która przybliżyła Komisji działania rzecznicze (advocacy), jakie są prowadzone przez jej biuro w Brukseli w stosunku do różnych instytucji europejskich.
Członkowie Komisji mieli także okazję odwiedzić ośrodki salezjańskie w pobliskim Mińsku Mazowieckim oraz w Warszawie.
Celem tego spotkania było m.in. zapoznanie inspektorii z wynikami przeprowadzonych badań w kontekście ich pogłębienia i poprawy dobrostanu emocjonalnego salezjańskich wspólnot wychowawczych. W typowo salezjańskiej atmosferze, serdeczności i duszpasterskiej troski, zostały wzmocnione więzi przyjaźni między koordynatorami inspektorialnymi ds. szkół salezjańskich.
Na zakończenie spotkania wyrażono wdzięczność pod adresem Inspektorii Warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki(PLE), Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego oraz Wspólnoty Wychowawczej z Mińska Mazowieckiego za okazaną życzliwość i wspaniałomyślność.
“Członkowie Komisji ds. Szkół Salezjańskich w Europie mogli osobiście zapoznać się ze wspaniałą pracą duszpasterską, jaką wykonuje się w Polsce. Gratulacje” – powiedział dr Rodríguez i dodał: “Nasze spotkanie jasno wskazuje, że Szkoła jest wspaniałą i niezwykłą platformą duszpasterską”.