Pożegnania:

Redakcja

Z ogromnym smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że dnia 27 października 2024r. w 78 roku życia i 50 roku kapłaństwa odszedł do Domu Ojca śp. ks. Zbigniew Starczewski COr – Senior Świętogórskiego Oratorium, wieloletni przełożony klasztoru na Świętej Górze, proboszcz parafii NMP Świętogórskiej i wieloletni Prokurator Federacji Polskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Różaniec za duszę śp. o. Zbigniewa Starczewskiego COr:

  • od poniedziałku do czwartku (28-31 października) o g. 18.30 w bazylice
  • 1 listopada po procesji ok. g. 16.30
  • 2 listopada o g. 18.30

Uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

  • Niedziela – 3 listopada:

– g. 16.45 wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do Bazyliki na Świętej Górze

– g. 17.00 Msza Święta

– po Mszy św. modlitwa Różańcowa za zmarłego

  • Poniedziałek – 4 listopada:

– 13.15 modlitwa różańcowa za zmarłego

– 14.00 Msza św. pogrzebowa oraz złożenie ciała do podziemi bazyliki

Polecamy o. Zbigniewa waszej modlitewnej pamięci.

Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei.


Ks. dr Zbigniew Starczewski COr

Urodził się 15 grudnia 1946 roku w Nowych Skalmierzycach w rodzinie Cecylii z domu Ratajczak i Kazimierza Starczewskich. Sakrament chrztu świętego otrzymał dnia 26 maja 1947 roku, dokładnie w dzień wspomnienia w Kościele katolickim św. Filipa Neri założyciela Kongregacji Oratorium, z czego o. Zbigniew był bardzo dumny i odbierał to jako wielkie zadanie i zobowiązanie, zwłaszcza wtedy kiedy został duchowym synem św. Filipa Neri. Wychowywał się w rodzinie katolickiej, pobożnej, gdzie wartości chrześcijańskie i patriotyczne były zawsze pielęgnowane i zaszczepiane w młodym pokoleniu, przez kochających rodziców. Jako chłopiec przystąpił do służby ministranckiej w swojej rodzinnej parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach oraz w chórze prowadzonym przez katechetkę i organistkę p. Stefanię Solatycką. W roku 1961 ukończył szkołę podstawową w rodzinnych Nowych Skalmierzycach, a następnie kontynuował swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym nr 4 w Kaliszu, które ukończył w roku 1968. Pobierając naukę w powyższych szkołach, zaangażował się szczególnie w opiekę nad schorowaną wówczas mamą Cecylią, której poświęcał wiele swojego czasu.

Dnia 1 sierpnia 1968 roku postanowił złożyć swoje podanie do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, którą często odwiedzał podczas pielgrzymek ze wspólnotą ministrantów oraz chórzystów z Nowych Skalmierzyc. Ówczesny superior ks. Józef Jura COr, przyjął podanie młodego kandydata i przedłożywszy prośbę całej wspólnocie Świętogórskiej, otrzymał zgodę aby przyjąć młodego wówczas Zbigniewa Starczewskiego do wspólnoty Kongregacji Oratorium w Gostyniu. Tegoż samego roku, w październiku, rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie studiowali też klerycy ze Zgromadzenia Księży Filipinów z całej Polski. Z biegiem lat, zdobywał wiedzę filozoficzną oraz teologiczną i przyjmował poszczególne posługi przygotowujące do przyjęcia święceń kapłańskich. Sakrament święceń w stopniu diakonatu przyjął dnia 19 marca 1974 roku w Katedrze Tarnowskiej z rąk ks. abpa Jerzego Ablewicza. Następnie za zgodą Kongregacji Świętogórskiej dnia 9 czerwca 1974 roku przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteratu w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie z rąk Sługi Bożego ks. bp Piotra Gołębiowskiego – biskupa sandomierskiego. Od tego momentu ks. Zbigniew powrócił na stałe na Świętą Górę i rozpoczął pracę duszpasterską. Początkowo pełnił funkcję prefekta młodzieży jako katecheta w Liceum gostyńskim, gdzie katecheza z racji na reżim komunistyczny, który wyrzucił lekcje religii ze szkół, odbywała się w kaplicy szpitalnej. Do dnia dzisiejszego wielu uczniów wspomina z radością tamte czasy i wspaniałą pracę katechetyczną ks. Zbigniewa. 30 czerwca 1976 roku został wybrany wicesuperiorem wspólnoty na Świętej Górze. Od roku 1978 był wikariuszem Świętogórskiego Ośrodka Duszpasterskiego oraz powierzona mu została funkcja Ojca Duchownego dekanatu gostyńskiego, którą pełnił aż do swojej śmierci.

Dnia 27 sierpnia 1982 roku został wybrany na urząd Superiora Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze oraz Rektora Ośrodka Duszpasterskiego. Okres jego przełożeństwa to trudny czas komunistycznego systemu totalitarnego, który regularnie walczył z Kościołem, co nie ominęło też klasztoru Świętogórskiego. Ojciec Zbigniew zawsze stawał w obronie ludzi pracy, angażował się w działania Solidarności oraz zapraszał wszystkich do wspólnej modlitwy za ojczyznę, która szczególnie była zanoszona przed cudownym wizerunkiem Świętogórskiej Róży Duchownej w dzień środowych nowenn. Po uzyskanej wolności w roku 1989 dalej leżało mu na sercu dobro całej Ojczyzny oraz tej „małej” ojczyzny jaką była dla niego ziemia gostyńska. Z wielką pieczołowitością dbał o wygląd i dobre imię klasztoru Świętogórskiego w miarę możliwości pozyskując środki na odnowę materialną Świętej Góry. Starał się rozsławiać do ukochane dla niego miejsce, któremu oddał całe życie, gdzie tylko się znalazł w kraju i zagranicą. Pielęgnował też i propagował kulturę muzyczną, szczególnie klasyczną i oratoryjną dlatego bardzo mocno propagował działalność Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zaidlera, które w 2006r. zaczęło organizować Festiwal Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze Musica Sacromontana. Dnia 25 czerwca 1993 roku został wybrany Prokuratorem Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce. Ta posługa umożliwiła ks. Zbigniewowi reprezentowanie wszystkich polskich filipinów w gremium Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Funkcję tę pełnił przez 24 lata do dnia 27 czerwca 2017 roku. Od roku 1997 był również członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Poznańskiej. 7 stycznia 2001 roku został pierwszym proboszczem nowo erygowanej parafii NMP Świętogórskiej, której wcześniej był rektorem. To zadanie jak wszystkie dotychczasowe pełnił z wielkim oddaniem i zaangażowaniem do roku 2009, troszcząc się szczególnie o życie duchowe i moralne swoich parafian. Urząd superiora najstarszej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu pełnił nieprzerwanie przez 27 lat do 22 czerwca 2009 roku. W 2010 roku zdobył tytuł Doktora Teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Będąc już emerytem nie odpoczywał zbyt wiele. Wciąż angażował się w różne działania duszpasterskie szczególnie jako Referent ds. Męskich Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Archidiecezji Poznańskiej. Za wkład w pracę na rzecz Archidiecezji Poznańskiej został odznaczony przez abp Stanisława Gądeckiego Metropolitę Poznańskiego medalem Opitme Merito Archidioecesis Poznaniensis.

9 czerwca 2024 roku przypadała 50 rocznica święceń kapłańskich ks. Zbigniewa, którą tego dnia celebrował w swojej rodzinnej parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, gdzie zgromadziło się mnóstwo przyjaciół i znajomych dostojnego Jubilata. Tydzień później podobna uroczystość odbyła się w Bazylice Świętogórskiej, dnia 16 czerwca 2024r., na którą przybyło wielu kapłanów, przedstawiciele władz lokalnych oraz wielu przyjaciół, znajomych złotego Jubilata oraz parafian. Senior Kongregacji na Świętej Górze ks. Zbigniew Starczewski COr odszedł do domu Ojca opatrzony świętymi sakramentami w niedzielę, 27 października 2024 roku w gostyńskim szpitalu, w 78 roku życia i 50 roku posługi kapłańskiej.

Bożej Opatrzności składamy dziękczynienie za tego kapłana o wielkim sercu, oddanego sługę Kościoła, wiernego syna św. Filipa Neri oraz wielkiego czciciela Świętogórskiej Róży Duchownej.

 opracował: ks. Dawid Majda COr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda