Home WiadomościZe Świata Oblaci MN – Madagaskar: odwiedziny nuncjusza i poświęcenie kuchni dla ubogich wraz z klasztorem

Oblaci MN – Madagaskar: odwiedziny nuncjusza i poświęcenie kuchni dla ubogich wraz z klasztorem

Redakcja

W piątek, 20 września wieczorem, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, abp Tomasz Grysa, poświęcił dom oblacki oraz kuchnię ze stołówką dla najbiedniejszych dzieci z parafii w Toamasinie. Parafia jest pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenoda.

Arcybiskup Tomasz Grysa, pochodzący z Poznania, został mianowany 27 września 2022 r. przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem apostolskim na Komorach i Reunionie, a w 2023 r. dodatkowo nuncjuszem apostolskim na Seszelach i Mauritiusie. Od początku swojej posługi odwiedza poszczególne diecezje Madagaskaru. – Najpierw odwiedzał diecezje, w których czasem od kilku lat nie było biskupów, aby wytypować kandydatów, więc nasza diecezja Toamasina z kard. Désiré Tsarahazana, była zaplanowana jako ostatnia do odwiedzin – tłumaczy w rozmowie o. Mariusz Kasperski OMI, proboszcz parafii św. Eugeniusza de Mazenoda. Cieszymy się, że przyjechał do naszej misji – dodaje.

W środę 18 września nuncjusz dotarł do diecezji Toamasina, w której został przywitany, zarówno przez reprezentantów Kościoła, jak i przez władze miasta oraz regionu. W uroczystej procesji udano się do katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz miejscowego biskupstwa. Kolejnego dnia abp Tomasz Grysa celebrował dla zgromadzonych w mieście Eucharystię oraz spotkał się z duchowieństwem diecezji. Jak zauważa o. Mariusz: „Nuncjusz bardzo biegle posługuje się językiem francuskim, stąd w tym języku wygłosił konferencję dla duchowieństwa, po której z uwagą słuchał pytań. Arcybiskup, po krótkim czasie posługi na Czerwonej Wyspie, już zaczął odprawiać mszę świętą w języku malgaskim”.

Decyzja o odwiedzinach nuncjusza w tej oblackiej parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda została podjęta tydzień przed jego przylotem do Toamasiny (za względu na braki infrastrukturalne to jedyny szybki środek transportu). Stało się tak dzięki pomysłowi kardynała Tsarahazany, który zasugerował, żeby nuncjusz odwiedził parafię, w której proboszczem jest oblat z Polski, a do tego pochodzący także z Wielkopolski. –Nuncjusz, po przyjeździe, zwrócił uwagę na polski napis „Prokura Misyjna Misjonarzy Oblatów MN”, którą odwiedzał przed wyjazdem na Czerwoną Wyspę w Poznaniu. Ojcowie z Prokury Misyjnej, posługują w poznańskiej sekcji misjologicznej KIK-u, gdzie zaangażowana jest M-mama abp. Grysy.

Dzięki wsparciu Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN (Stowarzyszenia Lumen Caritatis) i działających w niej Przyjaciół Misji w parafii został już wcześniej wybudowany kościół pw. św. Eugeniusza de Mazenoda, a teraz stołówka dla ubogich dzieci z kuchnią, a także dom oblacki pełniący funkcję probostwa (wcześniej proboszcz dojeżdżał z innej misji). Do kompletnego wykończenia domu oblackiego pozostał jeszcze miesiąc prac, natomiast w kuchni z jadalnią już teraz, co sobotę, wydawany jest posiłek dla 140 najbiedniejszych dzieci z parafii. W soboty dzieci nie idą do szkoły, więc od rana gromadzą się w niej. Ten czas wykorzystywany jest na lekcje języka francuskiego dla najmłodszych. Ojciec Mariusz Kasperski OMI zwraca uwagę na duże wsparcie finansowe o. Stanisława Olera OMI, byłego misjonarza w tym kraju, w tworzeniu placu zabaw dla dzieci przy kuchni.

Jak tłumaczy o. Mariusz Kasperski OMI, w tych regionach kraju panuje duża bieda, około ¾ parafii nie ma jeszcze prądu, a ludzie chorują często chociażby na tyfus. W ostatnim czasie cyklon zniszczył wiele domów, parafii i misji w buszu. – Nuncjusz przyjechał na peryferie, do najuboższych – tłumaczy oblat. – Biedni z buszu przychodzą tu, gdyż jest „wolna ziemia”, więc spodziewają się łatwiejszego życia w mieście, ale nie radzą sobie. Działania parafii są znakiem nadziei dla mieszkańców. Kolejnym planem jest wybudowanie szkoły podstawowej dla dzieci.

W niedzielę 22 września nad brzegiem oceanu odbyła się uroczysta msza święta kończąca odwiedziny nuncjusza w diecezji Toamasina, podczas której abp Tomasz Grysa wyświęcił prezbiterów oraz diakonów diecezjalnych.

Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Kamerunu kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna.

Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 r. w Poznaniu i została założona przez o. Walentego Zapłatę OMI. Oficjalnie powołana wówczas instytucja nazywała się Sekretariatem Powołań i Prokury Misyjnej. Założenie Prokury Misyjnej zbiegło się z wyjazdem na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.) polskich misjonarzy oblatów. Bardzo szybko wzrastała liczba Przyjaciół Misji, grona świeckich, którzy współpracują z misjonarzami oblatami. W 2017 r. Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna realizuje działania na rzecz bieżącego wsparcia misjonarzy i misji, jak i reaguje na sytuacje kryzysowe: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne, organizując różnego rodzaju pomoc, także online. Wysyła również wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. Prokura Misyjna za całokształt działalności otrzymała medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji wynosi prawie 45 tysięcy osób w kraju i za granicą.

Anna Gorzelana

fot. Mariusz Kasperski OMI

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda