Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: 30-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej

Franciszkanie: 30-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej

Redakcja

W niedzielę 8 września we franciszkańskim sanktuarium przy Kruczej we Wrocławiu odbyły się uroczystości 30-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej – Opiekunki małżeństwa i rodzin. Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski, ks. abp Józef Kupny, a wśród zaproszonych gości byli obecni m.in.: ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Mariusz Kozioł, oraz byli proboszczowie i gwardianie: o. Bronisław Staworowski, o. Marek Augustyn i o. Radosław Kramarski.

Dziś po 30 latach, jakie mijają od tamtego wydarzenia, przychodzimy podziękować Panu Bogu, że pozwolił na wywyższenie Najświętszej Maryi Panny w ten szczególny sposób, przez nałożenie koron papieskich, oraz Matce Bożej Łaskawej, że przez te 30 lat opiekuje się małżeństwami i rodzinami nie tylko naszej parafii, ale i całej archidiecezji wrocławskiej. – powiedział obecny gwardian i proboszcz, o. Piotr Cuber.

Ks. abp Józef Kupny przypomniał początki koronowania obrazów Maryi w Kościele, w tym w Polsce i we Wrocławiu, jako jednego z przejawów wielkiej czci Matki Bożej. Zachęcał wiernych, aby dziękowali Bogu za dar Matki, która w tym sanktuarium wstawia się za małżeństwami i rodzinami, aby były one silne Bogiem i wzajemną miłością.
Na zakończenie uroczystości pasterz Kościoła wrocławskiego złożył Maryi hołd uwielbienia i odmówił akt oddania parafian i wiernych w opiekę Matki Bożej Łaskawej. Wierni do tego jubileuszu przygotowywali się, uczestnicząc w misjach parafialnych. Nauki wygłosił o. Zbigniew Ptak, paulin z Jasnej Góry.

Sanktuarium Opiekunki małżeństwa i rodzin znajduje się przy ul. Kruczej 58 we Wrocławiu. Powojenne prace remontowe przy świątyni pw. św. Karola Boromeusza franciszkanie rozpoczęli od odrestaurowania małej kapliczki, do której sprowadzono z Krakowa wizerunek Matki Bożej zwanej Radosną. Po koniecznej konserwacji obraz został intronizowany w 1963 r. Od tego czasu kult wizerunku Maryi – określanej tutaj mianem Łaskawej – kwitł i rozwijał się. Taki stan rzeczy skłonił franciszkanów do starań o ustanowienie w tym miejscu sanktuarium archidiecezjalnego. Dekret mianujący Kaplicę Cudami Słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej sanktuarium ukazał się 3 maja 1993 r., a uroczyste jego ogłoszenie miało miejsce 8 czerwca tego samego roku.

Kolejnym krokiem była koronacja cudownego wizerunku. 30 lat temu, 11 września 1994 r., prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Antonio M. Javiere, ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, przełożeni zakonów męskich i żeńskich, członkowie rodziny franciszkańskiej oraz rzesze wiernych.

W sanktuarium msza święta wotywna o Matce Bożej Łaskawej jest sprawowana w dni powszednie o godz. 12:00 w intencjach błagalno-dziękczynnych.

W kaplicy Matki Bożej Łaskawej umieszczono dwie gabloty, zdobione w podobnym stylu jak ołtarz, w których eksponowane są relikwie świętych i błogosławionych, m.in. św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Karola Boromeusza, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł.bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, św. Faustyny i wielu innych.

Więcej na stronie klasztoru, parafii i sanktuarium: www.boromeusz.franciszkanie.pl

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda