„Równoj ku Górze” – to tytuł Oratorium Bachledowiańskiego, które 15 sierpnia zostało zaprezentowane na plenerowej scenie przy Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
– Nasze Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę, stając się dla tego miejsca na górze i górali – iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”! – przypomniał o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru ojców paulinów na Skałce. Obecny był także o. Piotr Polek, proboszcz parafii na Bachledówce. Paulini przypomnieli, że data wystawienia oratorium w Ludźmierzu nie jest przypadkowa, bo przypada w roku setnych urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.
Oratorium ma wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce (rolą utworu jest upamiętnienie tego wielkiego Polaka), poetka regionalna, góralka. Muzykę zaś skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składa się z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest przedsiębiorca i filantrop Jan Mrowca. Obecnie prawa autorskie przejęło Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza.
Wyjątkowość oratorium polega na połączeniu muzyki góralskiej z klasyczną. W Ludźmierzu wystąpił Chór The Feel Harmonic, Orkiestra Sinfonia Carpathia pod dyr. Sebastiana Perłowskiego, Chór „Ku Górze”, kapela góralska Krzysztofa Czecha. Przed publicznością wystąpiła także Sylwia Banasik-Smulska oraz tenor Emil Ławecki.
Burmistrz Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski dodał, że Oratorium „Równoj ku Górze” to nie tylko artystyczne i kulturalne wydarzenie. – To jest wyraz naszej odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Pragniemy przekazać je naszym dzieciom i całej Ojczyźnie: „Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół” – podkreślił Marcin Ratułowski.
Wśród publiczności byli podhalańscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z województwa małopolskiego, powiatu nowotarskiego i Miasta – Gminy Czarny Dunajec, a także górale ze Związku Podhalan.
Premiera Oratorium Bachledowiańskiego miała miejsce 30 września 2022 podczas jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce. Kościół został zapełniony ponad tysiącem osób, z których jedną był gość specjalny – prezydent Andrzej Duda.