Jest jednym z czterech żyjących ojców Soboru Watykańskiego II.
Biskup Daniel Omer Verstraete OMI, jeden z ostatnich ojców Soboru Watykańskiego II (1962-1965) i biskup misyjny w Klerksdorp w Republice Południowej Afryki skończy 31 lipca 100 lat. Belgijski oblat Maryi Niepokalanej (OMI) jest obecnie czwartym najstarszym biskupem w Kościele katolickim na świecie.
Papież Soboru Paweł VI mianował o. Verstraete w 1965 r. zwierzchnikiem nowo utworzonej prefektury Zachodniego Transwalu. W 1978 roku prefektura została podniesiona do rangi diecezji z siedzibą w Klerksdorp, a o. Verstraete został jej pierwszym biskupem. Był nim do 1994 roku.
Określenie „ojcowie soboru” odnosi się do początkowo około 2700 biskupów i wyższych przełożonych zakonów, którzy wzięli udział w Vaticanum II – największym zgromadzeniu kościelnym XX wieku. Natomiast do „ojców” nie należeli obserwatorzy i doradcy teologiczni („periti”), np. ks. Josef Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.
Tylko czterech ojców soboru żyje do dziś: 102-letni bp José de Jesús Sahagún de la Parra z Meksyku, 100-letni bp Verstraete, 99-letni abp Victorinus Youn Kong-hi z Korei Południowej i 91-letni nigeryjski kardynał Francis Arinze.
Sobór Watykański II był jak dotychczas ostatnim zgromadzeniem wszystkich biskupów Kościoła katolickiego. W jego czterech sesjach (w 1962, 1963, 1964 i 1965 roku) wzięło udział w sumie 3058 uczestników. W bazylice św. Piotra w Rzymie debatowano nad tym, jak Kościół może głosić swoje przesłanie w warunkach współczesnego świata. Inne tematy obejmowały reformę liturgii i kształcenia kapłanów, jedność chrześcijan i pojednanie Kościoła z judaizmem.