Home WiadomościZ kraju Modlitwa, muzyka, rozmowy, warsztaty – zakończyło się 37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Modlitwa, muzyka, rozmowy, warsztaty – zakończyło się 37. Franciszkańskie Spotkanie Młodych

Redakcja
Prawie 800 młodych ludzi z całej Polski uczestniczyło we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Tematem przewodnim zakończonego w sobotę najstarszego, ogólnopolskiego spotkania religijnego dla młodzieży był „Dom”. Z uczestnikami spotkały się m.in. siostry dominikanki prowadzące dom dla ponad 60 niepełnosprawnych chłopaków w Broniszewicach.

Punktem otwierającym 37. edycję FSM-u była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala, który rozpoczął swoją homilię od słów, że podczas każdej mszy świętej spotykamy się przy stole, a stół jest najważniejszym miejscem w każdym domu. Tym samym nawiązał do hasła Spotkania, które poprowadziło uczestników przez cały tydzień.

Każdego dnia młodzi ludzie gromadzili się na wspólnej modlitwie: Liturgii Godzin, Mszach Świętych i nabożeństwach przygotowanych przez grupy i wspólnoty franciszkańskie.

Gościem wydarzenia był m.in. popularny polski aktor i prezenter Michał Koterski, który dzielił się z uczestnikami historią swojego nawrócenia oraz uwolnienia z uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Podkreślał, że każdym cudem i każdą łaską trzeba się zaopiekować: znaleźć odpowiednich ludzi, kierownika duchowego lub jeżeli trzeba terapeutów i pozwolić sobie pomóc.

Młodzież spotkała się także z chrześcijańskim raperem Jakubem “Anatomem” Nowakiem, który nawiązując do fragmentu z Ewangelii św. Łukasza przekonywał, że Bóg zawsze daje więcej niż to, o co Go prosimy.

FSM odwiedziły również siostry Tymoteusza Gil OP oraz Eliza Myk OP – prowadzące w Broniszewicach Dom dla 60 niepełnosprawnych chłopców. Siostry przedstawiły uczestnikom swoją perspektywę prowadzenia tej wyjątkowej placówki. „Kiedy myślimy o Kościele jako o domu, to On nigdy nie będzie dla nas domem, jeżeli w centrum nie będą ci najsłabsi, odrzuceni, zmarginalizowani. Po to we wspólnocie czy rodzinnej, czy wspólnocie domowej, klasowej, jakiekolwiek wspólnoty przeżywacie, Pan Bóg daje jednym więcej niż innym, żeby móc pomóc tym najsłabszym, którzy tych rąk nie mają. I wtedy jest idealny Kościół” – mówiły dominikanki

Uczestnicy mieli okazję do zadania gościom pytań, porozmawiania na osobności czy zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Wieczorami FSMową scenę przejmowały zespoły muzyczne Exodus15, Anatom, Fioretti czy Światło w Mieście. W niektóre z nich uczestnicy mogli skorzystać z nocnego kina czy wybrać się na wieczory uwielbienia. W tym roku nie zabrakło również rozgrywek sportowych, czasu na imprezę taneczną w klimacie „Pod Żaglami” pod przewodnictwem DJ Janka Paciorkowskiego, czy przestrzeni na warsztaty rozwijające zarówno sferę ducha, jak i ciała.

W tym roku uczestnicy mieli do wyboru 14 propozycji: od warsztatów artystycznych (warsztaty taneczne oraz muzyczne), rękodzielniczych (plecenie różańców, szydełkowanie), po te z zakresu duchowości i rozwoju osobistego (zarządzanie sobą w czasie, oszczędzania, biblijne, z modlitwy wstawienniczej). Uczestnicy mieli również możliwość wyboru warsztatu prowadzonego przez specjalistów ze sfery psychologii, muzykoterapii czy nawet samoobrony.

Głównymi przesłaniami tegorocznego spotkania było uświadomienie uczestnikom, że stanowią część wspólnoty Kościoła oraz tego, że winni troszczyć się o dom jako miejsce duchowego rozwoju.

– Dom to dla każdego z nas miejsce jedyne w swoim rodzaju; niezależnie od tego, czy doświadczenia, jakie są z nim związane wspominamy pozytywnie czy negatywnie – wskazywał jeszcze przed rozpoczęciem FSM jego dyrektor o. Piotr Kantorski OFMConv. –   Dom, to unikatowa przestrzeń kształtująca człowieka. Cenna i warta osobistej ingerencji. Dom to relacje, jakich nic nie jest w stanie nam zastąpić – wspólnota, która może zranić i uleczyć – stwierdził zakonnik.

Ostatnim punktem wydarzenia była sobotnia Eucharystia. W homilii o. Kantorski zachęcił  uczestników Spotkania, by wracali do swoich domów z pragnieniem budowania Kościoła Chrystusa. „Budowanie domu – Kościoła wymaga czasu i naszego zaangażowania, wtedy przynosi owoce. Potrzebna jest nasza świadoma decyzja, że chcemy trwać we wspólnocie – czasami nie ze względu, ale pomimo  czegoś” – wskazał franciszkanin.

Podczas mszy świętej ogłoszono datę kolejnego, 38. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Odbędzie się ono w dniach 20-26 lipca 2025 roku.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie religijne dla młodzieży. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. FSM ma charakter biwakowy: uczestnicy mieszkają na polu namiotowym w Kalwarii Pacławskiej – malutkiej miejscowości nieopodal granicy polsko-ukraińskiej. Znajduje się tutaj Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej – jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. W 2020 r. miejscowy kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla młodzieży, która pomoże im odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania nie tylko w obszarze wiary, ale przede wszystkim codzienności.

Organizatorem Franciszkańskiego Spotkania Młodych jest Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów.

Za: KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda