Pięćdziesiąt sześć lat temu w Lyonie, we Francji, odbyły się po raz pierwszy “Kolokwia Salezjańskie”. Rok wcześniej, podczas spotkania odpowiedzialnych za formację młodych salezjanów we Francji i Belgii, pojawiło się pytanie, czy nie byłoby możliwe zorganizowanie takiego spotkania na dużą skalę, na poziomie europejskim, które otwarcie i krytycznie zastanowiłoby się nad całą spuścizną salezjańską związaną z Księdzem Bosko. Miało to być spotkanie, podczas którego salezjanie Księdza Bosko, a później także córki Maryi Wspomożycielki, świeccy współpracownicy i salezjanie współpracownicy, zajęliby się tą kwestią od strony teologiczno-pedagogicznej, historycznej i duchowej.
Od czasu spotkania w 1968 r. przedmiotem studium było wiele zagadnień związanych z pedagogiką i duchowością salezjańską, a sama nazwa “Kolokwia Salezjańskie” została przekształcona na inną: “Forum Salezjańskie”; to odbywa się co dwa lata. W czasie tych spotkań przedstawiciele różnych krajów europejskich spotykają się na kilka dni, aby omówić różne tematy związane z dziedzictwem związanych z Księdzem Bosko i Matką Mazzarello, a przedmiotem każdego z nich jest jakiś konkretny aspekt tego zagadnienia.
W tym roku Forum Salezjańskie odbędzie się w Bled, w Słowenii, w dniach od 20 do 23 sierpnia, a jego tematem będzie: “Druga szansa”.
Chłopcy, których zgromadził wokół siebie Ksiądz Bosko, byli uważani za zagrożenie dla porządku społecznego jego czasów i dlatego nie dawano im drugiej szansy. Ks. Bosko przeciwstawił się tej tendencji. Poprzez integralną edukację w Oratorium na Valdocco umożliwił im rozwój i integrację społeczną.
Tegoroczny temat Forum Salezjańskiego 2024 w Bled będzie omawiany z różnych punktów widzenia: z perspektywy historycznej (druga szansa z Księdzem Bosko i Marią Mazzarello); druga szansa w edukacji; druga szansa dla migrantów w nowym kraju; druga szansa w kontekście miłości; druga szansa w historiach biblijnych…
Metoda obrad Forum Salezjańskiego jest taka sama od wielu lat: najpierw jest wykład prelegenta, a następnie następuje moment wymiany opinii między uczestnikami, gdzie każdy może wnieść swój wkład, odwołując się do własnego doświadczenia w danym temacie.
Forum Salezjańskie jest otwarte dla naukowców zajmujących się edukacją, wychowaniem, duszpasterstwem, duchowoścą i historią, a także dla salezjanów, córek Maryi Wspomożycielki, osób świeckich, członków Rodziny Salezjańskiej i wszystkich tych, którzy są bezpośrednio zaangażowani w edukację i wychowanie młodzieży i są zainteresowani pogłębieniem swojej wiedzy dotyczącej młodzieży, co jest przecież tak bardzo istotne dla posłannictwa salezjańskiego.
Więcej informacji na temat Forum, prelegentów, sposobu rejestracji i miejsca można znaleźć na stronie: https://sites.google.com/site/forumsalesianoitaliano.