Home WiadomościZe Świata Włochy: otwarcie wystawy o błogosławionych męczennikach z Peru w sanktuarium św. Maksymiliana w Carini

Włochy: otwarcie wystawy o błogosławionych męczennikach z Peru w sanktuarium św. Maksymiliana w Carini

Redakcja
W sobotę 13 lipca 2024 r. w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Carini koło Palermo otwarto z inicjatywy ambasady Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, prowincji włoskiej Niepokalanego Poczęcia (Sycylia i Kalabria) oraz franciszkańskiego centrum misyjnego w Rzymie wystawę zatytułowaną Błogosławieni męczennicy z Peru i ojciec Kolbe.

W bardzo upalne popołudnie wydarzenie okazało się wielkim sukcesem wśród wiernych i czcicieli św. Maksymiliana Kolbego, bowiem wzięło w nim udział 200 członków Rycerstwa Niepokalanej, wierni i wczasowicze, którzy latem zaludniają rozległe terytorium Carini, 10 współbraci zakonnych, władze cywilne i goście z Rzymu.
Na początku wyświetlono film dokumentalny o polskich męczennikach przygotowany przez centrum misyjne, aby dowiedzieć się więcej o heroicznej ofierze dwóch współbraci zamordowanych barbarzyńsko 9 sierpnia 1991 r. przez maoistowską grupę terrorystyczną „Sendero Luminoso”. Dokument ukazał okoliczności męczeństwa, rekognicję relikwii i podniosłą uroczystość beatyfikacyjną, która odbyła się 5 grudnia 2015 r. na stadionie w Chimbote w Peru pod przewodnictwem kard. Angelo AMATO, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, i z udziałem 15 biskupów, 550 kapłanów, ministrów rządu peruwiańskiego i 25 tys. wiernych.
Po projekcji filmu rozpoczęła się ceremonia inauguracji, podczas której wysłuchano wystąpień czterech zaproszonych gości: ministra prowincjalnego fr. Gaspare LA BARBERA, ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Adama KWIATKOWSKIEGO, dyrektora centrum św. Maksymiliana fr. Salvino PULIZZOTTO oraz wikariusza generalnego fr. Jana MACIEJOWSKIEGO. Mówcy podkreślili wymowny gest altruizmu trzydziestoletnich zakonników, którzy dwa lata wcześniej przybyli do Peru, podejmując z entuzjazmem owocną pracę duszpasterską na rzecz promocji ludzkiej i społecznej w wiosce Pariacoto u podnóża Andów.
Spotkanie koordynował dyrektor centrum misyjnego fr. Paolo FIASCONARO, który uwypuklił podobieństwo ofiary błogosławionych męczenników do św. Maksymiliana Kolbego jako ofiary nazistowskiej przemocy w Auschwitz, dopełnionej 14 sierpnia 1941 r., a także do bł. Pino PUGLISI, proboszcza z Palermo, zabitego 15 września 1993 r. przez mafię w dzielnicy Brancaccio.
Oprócz licznie zgromadzonej publiczności, spośród której wielu nie znało ofiary błogosławionych męczenników z Peru, obecni byli także wiceburmistrz Carini Salvo BADALAMENTI, prezes narodowy Rycerstwa Niepokalanej Diego TORRE, penitencjarz watykański fr. Roman WADACH, który towarzyszył ambasadorowi, oraz były burmistrz Carini Totò MONTEROSSO (w porozumieniu z polskim konsulatem w Palermo uzgodnił on z polskim ambasadorem utworzenie „punktu informacyjnego”, aby pomóc licznym polskim obywatelom mieszkającym na rozległym terytorium Carini i na terenach znacznie oddalonych od Palermo).
Ceremonia zakończyła się poświęceniem wystawy przez wikariusza generalnego archidiecezji Monreale ks. Ferdinando TOIA.
Wystawa pozostanie otwarta przez cały okres letni.

Fr. Paolo FIASCONARO, dyrektor franciszkańskiego centrum misyjnego
za: ofmconv.net
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda