Home WiadomościZ kraju X Odpust Kaszubski

X Odpust Kaszubski

Redakcja

Wpisał się już na stałe w kalendarz zarówno Polanowa jak i Kaszubów całego Pomorza. Mowa o Odpuście Kaszubskim ku czci Matki Bożej Pani Pomorza, który w tym roku przyjął wyjątkowo dwudniową formę, z racji obchodów 900. rocznicy misji św. Ottona na Pomorzu. 

Główne uroczystości rozpoczęły się 15 czerwca, kiedy to pielgrzymi prowadzeni przez poczty sztandarowe, wyruszyli spod figury św. Ottona w Polanowie na Świętą Górę Polanowską. W samo południe Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński. Wśród przybyłych gości był wikariusz Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego o. Robert Wołyniec, bracia z Prowincji Gdańskiej i Kenijskiej, księża z diecezji oraz prawosławni duchowni. Wśród pielgrzymów nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego, członków kaszubskich stowarzyszeń i zespołów artystycznych. Wachtę podczas uroczystości pełnił Zastęp Krzyżogryfa z Bytowa.

– Pomorze zachodnie i środkowe zawdzięcza Ottonowi chrzest święty – przypomniał gospodarz miejsca o. Janusz Jędryszek. – Kroniki mówią, że dotarł do Białogardu, Kołobrzegu i aż do rzeki Łeby, która była granicą wschodnią Księstwa Zachodniopomorskiego. Czy był na Świętej Górze Polanowskiej, nie wiadomo, ale pewne jest, że w miejsce kultu pogańskiego, wprowadził kult Matki Bożej, który trwał na Pomorzu do Reformacji, a odrodził się tu znowu w XX wieku. To św. Otton z Bambergu oddał Pomorze Maryi, nazywając ją Maryją Pomorza, a tę ziemię nazwał Ziemią Maryi – Pomerania Terra Marie.

W homilii biskup mówił, że pielgrzymka Kaszubów na Górę Polanowską to wydarzenie organizowane co roku po to, by zgłębić wiarę i odkryć jej wartość. Mówiąc jakim bogactwem jest różnorodność kultur, bp Zieliński przypomniał Kaszubom, że ta kultywowana przez nich zawsze odnosi się do wiary w Boga. 

– Wizytówką tej kultury jest żywy regionalny język, z żywą regionalną spuścizną. Kaszubszczyzna jest wciąż żywa i obecna, nie dała się zamknąć w skansenie. Gdzie jej szukać? Na terenie Kaszub w sklepach, szkole, w kościele – mówił biskup, ukazując te przejawy kultury bliskie codziennego życia, dotyczące także sfery religijnej, szczególnie poprzez język kaszubski wprowadzony do liturgii Kościoła.

 

 

Na zakończenie Eucharystii biskup poświęcił kapliczkę św. Ottona z Bambergu, która stanie przy drodze z Polanowa do Miastka. 

W drugim dniu odpustu, o. Janusz Jędryszek zaprosił wszystkich na Mszę św., po której odśpiewany został akatyst ku czci św. Ottona, autorstwa klaryski ze Słupska s. M. Teresy Pechman od Jezusa Królującego w Boskiej Eucharystii OCPA.

Za: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda