Dzięki osobom konsekrowanym Bóg ma dostęp do każdego człowieka. Dlatego módlmy się, aby nigdy nie zabrakło tych, którzy będą głosem Pana, bo przecież dzięki nim Bóg jest bardziej znany i bardziej kochany – powiedział podczas Mszy św. radiowej bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W piątek 2 lutego obchodzony będzie, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, Dzień Życia Konsekrowanego.
We wstępie do liturgii Mszy św. radiowej, tradycyjnie sprawowanej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie a transmitowanej na antenie programu I Polskiego Radia, bp Kiciński powiedział: “Dzisiaj w tej świątyni dziękujemy dobremu Bogu za dar życia konsekrowanego w Kościele i świecie”.
Przypomniał też decyzję św. Jana Pawła II o ustanowieniu Dnia Życia Konsekrowanego. – Dziękujemy za dar powołania, dar konsekracji i dar posłania – dodał biskup, witając na Mszy wszystkie osoby konsekrowane.
W homilii podkreślił, że życie konsekrowane to “życie naszych braci i sióstr poświęconych Bogu poprzez ślubowaną czystość, ubóstwo i posłuszeństwo”.
Wyjaśnił, że Bóg mówi przez Słowo, wydarzenia, ale i przez osoby konsekrowane. – To właśnie ich życie jest świadectwem miłującej obecności Boga pośród nas – dodał bp Kiciński.
Przypomniał, że papież Franciszek nazwał życie konsekrowane “najbardziej radykalną formą naśladowania życia Jezusa Chrystusa”. – Dlatego życie konsekrowane jest sercem Kościoła – wskazał.
“Możemy sobie postawić pytanie, jak to się dzieje, że człowiek w określonym wieku, na ogół w młodości, jest w stanie zostawić wszystko: dom rodzinny, karierę, dobrobyt, propozycje tego świata? Nie żeni się, ani za mąż nie wychodzi, a idzie do klasztoru. Wybiera życie zakonne, czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Wybiera coś, co stoi w opozycji do tego świata i do tego, co ten świat podpowiada” – mówił bp Kiciński.
Odpowiedź jest jedna – wskazywał kaznodzieja – tylko ten i tylko ta może tak postąpić, kto spotkał się z miłością Jezusa Chrystusa. Tej miłości doświadczył w głębi swojego serca i jest w stanie za tą miłością pójść tam, gdzie Jezus poprowadzi.
“Dlatego życie zakonne jest odpowiedzią miłości ludzkiego serca na tęsknotę Boga za człowiekiem” – dodał przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Podkreślił, że osoby konsekrowane – siostry, ojcowie i bracia – są głosem Boga w dzisiejszym świecie. – Towarzyszą nam swoją obecnością, prowokują swoim stylem życia do stawiania pytań dotyczących naszej, ludzkiej egzystencji. I wreszcie, wskazują w doczesności na perspektywę wieczności – powiedział biskup.
Osoby konsekrowane są też obecne poprzez realizowane przez siebie dzieła miłosierdzia, edukację, formację duchową i wiele innych przestrzeni codziennego życia – wskazywał bp Kiciński. Jak dodał, osoby konsekrowane “niepokoją miłością i serdecznością”. – Dlaczego? Bo są świadkami Bożej miłości w świecie. Tą miłością żyją i dzielą się z nami – powiedział.
Na zakończenie podkreślił potrzebę modlitwy, aby “nigdy nie zabrakło tych, którzy będą głosem Pana, bo przecież dzięki nim Bóg jest bardziej znany i bardziej kochany”. – Dzięki osobom konsekrowanym Bóg ma dostęp do każdego człowieka – dodał bp Jacek Kiciński.
Dzień Życia Konsekrowanego przypada w Kościele katolickim 2 lutego. Ustanowił go w 1997 r. św. Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.
lk/KAI