Home WiadomościArchiwum “Oni czekają na nadzieję” – pomoc dla misji

“Oni czekają na nadzieję” – pomoc dla misji

Redakcja

W uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie świętem Trzech Króli, w kościołach całej Polski zbierana jest składka na rzecz misji. Tegoroczna zbiórka przebiega pod hasłem „Oni czekają na Nadzieję”. Te słowa towarzyszą też rozpoczętej w Nowy Rok akcji „Misyjny SMS”.

Środki przeznaczane są na wspieranie działalności polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy misyjnej.

Przypadająca 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, która zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia, jest również dniem związanym z misjami i głoszeniem Ewangelii całemu światu. Jest to dzień misji, ponieważ upamiętnia pierwsze zetknięcie się pogan z Chrystusem. Jego wyrazem jest pokłon złożony Zbawicielowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Ofiary zbierane wówczas na tacę w polskich parafiach będą przeznaczone na tzw. fundusz misyjny, służący polskim misjonarzom. Dzięki niemu funkcjonuje też Centrum Formacji Misyjnej. Święto Trzech Króli to również okazja do tego, aby informować o działalności polskich misjonarzy i w sposób szczególny pamiętać o nich w modlitwie.

Nową inicjatywą Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, łączącą się ze zbiórką organizowaną 6 stycznia na rzecz misji, jest akcja „Misyjny SMS”. Od 1 stycznia 2009 r. można wspomóc polskich misjonarzy, wysyłając SMS o treści „Misje” na numer 72032. Specjalny numer charytatywny uruchomiony został przy współpracy z operatorami sieci komórkowych Era, Plus, Play i Orange. Koszt SMS-a to 2,44 zł z VAT. Operatorzy nie będą pobierać prowizji, stąd cała suma (potrącona o podatek VAT) przeznaczona zostanie na pomoc misjom. Akcja potrwa do 31 października br.

Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci – w wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy „Kolędnicy Misyjni”, prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Papui Nowej Gwinei.

***

Każdego roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przeznacza na pomoc polskim misjonarzom około 4 mln zł. Pieniądze te finansują m.in. projekty medyczne, edukacyjne i charytatywne w krajach misyjnych, a także wspierają działalność Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje misjonarzy do ich przyszłej pracy.

Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2117 polskich misjonarzy. W tej liczbie jest 304 księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 1144 księży i braci zakonnych, 635 sióstr zakonnych oraz 34 osoby świeckie. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy i pomaga im w budowie i utrzymaniu kościołów, ale także w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują.

Na szczególną uwagę zasługuje działalność Centrum Formacji Misyjnej, działającego już od 25 lat. Komisja Misyjna Konferencji Episkopatu Polski powołała CFM do istnienia w 1984 r. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, zwanych fideonistami, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce.

Polskie Centrum Formacji Misyjnej jest ośrodkiem międzynarodowym, jednym z nielicznych na świecie, jeśli chodzi o przygotowanie przyszłych misjonarzy. Dotąd przygotowywali się w CFM misjonarze pochodzący przede wszystkim z Polski, ale także Słowacji, Ukrainy i Litwy.

Biuro Prasowe KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda