Home WiadomościZe Świata 160. rocznica przybycia na Wyspę Wielkanocną pierwszego misjonarza

160. rocznica przybycia na Wyspę Wielkanocną pierwszego misjonarza

Redakcja

Z okazji 160. rocznicy przybycia na Wyspę Wiekanocną (Rapa Nui) brata Eugène Eyraud SSCC, pierwszego misjonarza ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (sercanie biali), Ambasada Chile przy Stolicy Apostolskiej oraz Muzeum Watykańskie we współpracy ze Zgromadzeniem Najświętszych Serc zorganizowały w czwartek, 30 listopada, specjalną konferencję w Muzeum Watykańskim, zatytułowaną: „Wielkie dziedzictwo małej Rapa Nui”. Prelegentami byli: Sonia Haoa Cardinali (archeolog i antropolog z Rapa Nui) oraz Yves Chiaramella (prezes Towarzystwa Studiów „des Hautes-Alpes” z Francji), który przygotowuje nową biografię o Apostole Wyspy Wielkanocnej, bracie Eugène Eyraud SSCC (1820-1868).

Na wyspę Rapa Nui, położoną na Pacyfiku i zamieszkiwaną od wieków przez Polinezyjczyków, Europejczycy dotarli w drugiej połowie XVIII wieku. Sto lat później dołączyli do nich misjonarze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, którzy blisko współpracowali z miejscową ludnością, dzięki czemu udało im się w krótkim czasie nawrócić na chrześcijaństwo wszystkich mieszkańców Wyspy. Pierwszym, który przybył tam w 1864 roku, był brat Eugène Eyraud SSCC. To właśnie on, jako pierwszy, zauważył tabliczki z tajemniczym napisem znanym jako „rongorongo”. Wkrótce potem biskup misyjny Florentin Etienne Jaussen ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, sprawił, że „rongorongo” stało się znane całemu światu. Dzisiaj, dzięki mediacji prowadzonej w przeszłości przez misjonarzy Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz zasługom samego biskupa Jaussena (1815-1891), Muzea Papieskie mogły włączyć do zbiorów etnologicznych Muzeum Anima Mundi kilka eksponatów pochodzących z Wyspy Wielkanocnej.

Konferencja (w języku włoskim i angielskim) była transmitowana na żywo na kanale YouTube Muzeów Watykańskich w czwartek, 30 listopada, o godzinie 16:00: 

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: biskup Jorge Patricio Vega Velasco SVD, Biskup Diecezji Valparaiso w Chile, której podlega Wyspa Wiekanocna, Bracia i Siostry Zgromadzenia Najświętszych Serc z Rzymu, 11 członków rodziny Apostoła Rapa Nui oraz delegacja z Wyspy, na czele z miejscowym proboszczem ks. Bernardo Astudillo Basulto.

o. Andrzej Łukawski SSCC


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda