W czwartek, 19 października 2023 r. odbyły się w Toruniu uroczystości otwarcia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz kościelnych i świeckich.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II mieści się w Toruniu tuż obok sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, które jest wotum wdzięczności za papieża Polaka.
– Oto otwieramy kolejne dobre dzieło w tym miejscu. Dzieło, które pozwoli nam przywracać pamięć, zachować pamięć, ale dzieło, które będzie kształtowało również naszą tożsamość. Jakże tego potrzebujemy – mówił ordynariusz diecezji toruńskiej, ks. bp Wiesław Śmigiel.
Otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II poprzedziła uroczysta Eucharystia. Muzeum będzie prezentować ponad tysiącletnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki świętego Jana Pawła II.
– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować ideę solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Jest depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski – zaznaczył o. Jan Król CSsR, dyrektor Muzeum.
To także miejsce, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Służy także promocją dziedzictwa narodowego, edukacji i umacniania więzi między Polakami – podkreślał o. Jan Król CSsR.
Specjalne przesłanie do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała je szef jego kancelarii, Grażyna Ignaczak-Bandych.
– Jestem przekonany, że wybitne zasługi Papieża Polaka i dziedzictwo jego pontyfikatu będą trwać w naszych sercach i sumieniach – także dzięki działalności Muzeum – napisał prezydent Andrzej Duda.
Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to państwowa jednostka kultury, którą współprowadzić będą resort kultury i Fundacja „Lux Veritatis”.
– Każda mądra wspólnota narodowa, aby trwać i się rozwijać, dba o siłę swojej tożsamości i kultury – akcentował prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Można to robić m.in. poprzez budowę odpowiednich instytucji kultury i pamięci.
Za: www.redemptor.pl