Home WiadomościZ kraju Generał dominikanów w Polsce: Słuchanie jest częścią głoszenia Ewangelii

Generał dominikanów w Polsce: Słuchanie jest częścią głoszenia Ewangelii

Redakcja

– Częścią głoszenia Ewangelii jest najpierw słuchanie Ewangelii, a częścią głoszenia ludziom jest słuchanie ich – mówi przełożony Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner OP, który zakończył wizytację w Polsce. Jak podkreśla filipiński duchowny, słuchanie jest w dużej mierze częścią posługi głoszenia.

Zgodnie z Księgą konstytucji i zarządzeń Braci Zakonu Kaznodziejów jednym z ważnych obowiązków generała zakonu jest odwiedzanie każdego klasztoru, rozmowa ze wspólnotą i z każdym z braci indywidualnie. O. Gerard Timoner OP rozpoczął swoją wizytację w Polskiej Prowincji Dominikanów 26 kwietnia w Witebsku na Białorusi, a stamtąd udał się do Ukrainy. Właśnie zakończył wizytację klasztorów w Polsce.

W rozmowie z o. Radosławem Więcławkiem OP i o. Łukaszem Miśko OP o. Timoner mówił, że tym, co go ujęło w polskich wspólnotach Zakonu Kaznodziejskiego jest „radość braci z bycia razem”. Ogromne wrażenie zrobiły na nim także „apostolska kreatywność i oddanie”. – Ludzie wyczuwają, że służycie im jako bracia, jako wspólnota, ponieważ nie widzę nikogo, kto robiłby to w pojedynkę. Zawsze jest inny brat, który mu pomaga. Myślę, że to bardzo, bardzo ważne – podkreślał.

Jego zdaniem ważne jest także podejmowanie intelektualnej misji zakonu w różnych ośrodkach studiów oraz zaangażowanie kompetentnych braci w odnowę życia zakonnego oraz posługę w sakramencie pojednania.

– Częścią głoszenia Ewangelii jest najpierw słuchanie Ewangelii, A częścią głoszenia ludziom jest słuchanie ich. Tak, rozważamy słowo Boże, ale także w pewien sposób słuchamy, kontemplujemy historie życia naszych braci i sióstr. Tylko w ten sposób możemy się od nich uczyć – wyjaśniał generał dominikanów. Jak dodał, takie słuchanie odbywa się w kancelarii parafialnej czy w konfesjonale.

– Porównaj swoje siedem minut na ambonie z minutą w konfesjonale, która jest skierowana bezpośrednio do osoby. Myślę, że to ma głębszy wymiar niż siedem czy dziesięć minut na ambonie. Obie rzeczy są ważne. Ale chcę powiedzieć, że jeśli chodzi o zwracanie się do kogoś w bardzo bezpośredni i osobisty sposób, to dzieje się w sakramencie pojednania – mówił zakonnik.

O. Timoner przywołał też zdanie jednego z braci: „Czułem, jak ważne jest moje kapłaństwo właśnie w tym momencie, gdy ludzie czują się tak daleko od Boga z powodu grzechu. Wtedy chcę być tak blisko nich, ponieważ są w momencie, w którym chcą być blisko Boga i mogę stać się narzędziem, sługą Boga w celu przywrócenia tej relacji”.

Największe wrażenie na 87. następcy św. Dominika podczas jego wizyty w polskiej prowincji dominikanów zrobiły spotkania z braćmi na Białorusi oraz w Ukrainie. Wspominał Pierwszą Komunię Świętą dzieci ze strefy konfliktu, które prawdopodobnie przeżyły traumę wojenną.

– W Czortkowie dzieci pod opieką sióstr dominikanek dały nam prezenty: udekorowane przez nie duże łuski po nabojach. To jest jak tajemnica krzyża, symbol śmierci, który staje się symbolem życia. To tak, jakby chcieli usunąć ukłucie przemocy wojny i śmierci z tego metalu, ozdobić go i przekształcić w coś pięknego – komentował. Braciom posługującym w Ukrainie powiedział, że ich zadaniem jest „stać się mostami lub budowniczymi mostów”. – W czasie konfliktu i wojny musicie przygotować ludzi do tego, by mogli wyleczyć się z traumy wojny i podążać w kierunku uwolnienia się od tej toksycznej pamięci poprzez przebaczenie i pojednanie – podsumował.

Gerard Francisco Timoner OP urodził się 26 stycznia 1968 roku w Daet na Filipinach. Do zakonu wstąpił w 1985 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r.

Studiował na Filipinach i w Holandii. Był rektorem Uniwersytetu św. Tomasza w Manili, a następnie prowincjałem dominikanów na Filipinach. Był odpowiedzialny za zakon w Azji i Oceanii. 23 września 2014 roku papież Franciszek ustanowił go członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 13 lipca 2019 r. bracia dominikanie zebrani na Kapitule Generalnej w Wietnamie wybrali go 88 generałem Zakonu Kaznodziejskiego.

Rozmową pt. „Kreatywne napięcie” przeprowadzili Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny portalu dominikanie.pl, i Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Całość znajduje się na kanale YT Dominikanie.pl.

md / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda